Секој од нас барем еднаш во животот почувствувал б олка во грлото, и многумина пронашле лек за ова во народната медицина со употреба на едноставни природни препарати.

Б олките во грлото обично се последица на инфекција (бактериска или вирусна), но б олката може да се појави и поради иритација и силна настинка, по конcyмирање на ладни пијалаци или долготрајно изложување на премногу студен воздух.
Покрај примарните причини за б олки во грлото, постојат и секундарни како што се: алергии, сув воздух, пу-шење, пеење, викање… Вирусната инфекција на грлото обично поминува за неколку дена, додека бактериската б олка во грлото може да трае многу подолго и да развие посериозни проблеми.

Бактериската инфекција на грлото обично се третира со антибиотици, со кои не треба да се претерува. За оние б олки во грлото што се проследени од алергиите, настинките и слично, постојат разни природни препарати, одамна откриени во традиционалната медицина.
Ако имате б олки во грлото, сте биле на лекар и тој не ве советувал да користите антибиотици, во продолжение може да прочитате некои од природните лекови за лекување на б олното грло.

I Рецепт: Најбрзиот лек за б олно грло и настинка. Потребни состојки: исцеден сок од еден лимон, 250 мл врела вода, 1 голема лажица мед, ситно рендан ѓумбир. Постапка: Во шолја од 250 мл додајте го сокот од лимон, 1 лажичка мед и ситно ренданиот ѓумбир.
Одозгора прелијте со врелата вода, промешајте и испијте веднаш. Лекот има антивоспалително дејство и по 2-3 пати дневно конcyмирање, веднаш го cмиpyва грлото и ја ублажува иритацијата.

Ѓумбирот содржи соединение наречено гингерол кое поседува моќни лековити својства и може да делува поттикнувачки во бор-бата со вирусни и бактериски инфекции.
Гингеролот е главната биоактивна компонента на ѓумбирот. Има м-оќнi антиоксидативни и антивоспалитени својства.
Гингеролот може да го намали ризикот од развој на поголеми инфекции. Тој се смета за одговорен и за инхибирачкото дејство на ѓумбирот врз развојот на многу бактерии од различни видови.

Ѓумбирот може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол во кр-вта. Исто така помага при превенција кај Алцхајмеровата болест. Ваквата состојба е доста честа појава кај постарите лица.
Лековити својства на ѓумбирот: помага при варење на храната, го ублажува га-дењето, го намалува л ошиот холестерол и шеќерот во кр-вта, се користи за респираторни проблеми и кашлање, ја намалува температурата, ја сти-мулира циркулацијата на кр-вта.
II Рецепт: Рецепт на Силвана од Силванина кујна. Зајакнете го имунитетот преку ноќ со комбинација од три намирници. Оваа моќна комбинација од мед, ѓумбир и лимон ќе ве заштити од сите вируси и сезонскиот грип. Толку е лековита што нема да се почувствувате бол-ни и настинати доколку ја конcyмирате секојдневно.
Потребни состојки: 2 лимони, средно парче корен од ѓумбир, 3 лажички мед. Постапка: Во длабок сад исечете 2 лимони на подебели парчиња заедно со кората. Доколку лимонот ви е купечки, претходно ставете го во сад со вода и сода бикарбона да отстои некое време, а потоа добро измијте ја неговата кора.
Потребно е да ги извадите семките од лимонот додека го сечете. Потоа земете средно парче корен од ѓумбир, излупете ја кората и исечете го на мали парчиња. Додајте го во садот со исечканиот лимон. Ѓумбирот и лимонот ставете ги во блендер, а на крајот додајте го и медот.
Изблендирајте ја смесата додека да се измешаат сите состојки и да стане хомогена. Подготвената смеса префрлете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер. Смесата треба да се искористи во рок од една недела.
Наутро на празен стомак, ставете една супена лажица од смесата во чаша и потоа додајте вода. Малку измешајте со лажицата и потоа испијте ја смесата. Повторувајте ја оваа постапка секое утро, а имунитетот ќе го зајакнете преку ноќ.