Кисели краставички во тегла – вкусна и здрава...

Ова е рецепт на мајка ми. Потребни состојки: 5 кг краставички 1 литар алкохолен оцет / или 600 мл 2 литри вода / или 2.5 литар вода ако ставите 600 мл оцет 2 супени лажици шеќер / или 300 г вкупно 1 супена лажица сол / или 150 г вкупно Црн пипер во зрно (ловоров лист, коријандер, лист од коморач, синап) Постапка: Краставичките измијте ги и наредете ги во теглички. Ако се поголеми краставиците можете и да ги исечете на помали парчиња. Наведените состојки ставете ги на оган и сварете ги. Потоа налијте ги наредените краставички во теглите. Теглите добро затворете ги и пастеризирајте ги. Јас обично теглите ги ставам во поголемо тенџере, свртени наопаку, на капаците. Налевам...

ЗЛАТЕН КОЛАЧ: Се топи во уста, а се...

Чоколаден колач кој се прави за кратко време, без јајца и без миксер, толку е вкусен што секој ден ќе го правите. Рецепт на Бригита од каналот Рецепти на Бригита Хусиќ. Едноставен и многу вкусен колач кој ќе ги разбуди сите ваши сетила. Го правев вчера, завчера и денес пак, толку е вкусен и постојано го јадеме цел. Кога ќе ми дојдат сосетките на гости, се воодушевуваат и нема која не ми побарала рецепт откога ќе го проба. Се подготвува многу едноставно, вака лесно досега ништо немам направено. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 380 г брашно, 220 г шеќер, 90 мл масло, 3 лажици какао, 1 кесичка прашок за печиво, 500...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач…Брзо и едноставно со малку состојки…

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач...Брзо и едноставно со малку состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 јајце 100 г шеќер 8 г ванилин шеќер кора од лимон 140 г путер омекнат 300 г брашно 10 г прашок за печиво За крем: 400 мл млеко 2 жолчки 5 лажици шеќер 8 г...

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од...

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот...Еве што ви е потребно за ова вкусно јадење: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 8 црвени пиперки 500 г мелено месо 1 главица кромид, 4 чешниња лук 2 компири 1 морков 1 домат сол, црн и црвен пипер, сув...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ…Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути…

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ...Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути...Еве што ви е потребно за овој брз колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 лажици инстант...

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси…Само 3 состојки

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси...Само 3 состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг кајсии 1.5 кг шеќер 1/2 лимон - сок ПОСТАПКА: 1.Измијте ги...

КОЛАЧ ЗА 5 МИНУТИ…Вкусен и освежителен, подобар од Наполеон…

КОЛАЧ ЗА 5 МИНУТИ...Вкусен и освежителен, подобар од Наполеон...Состојките веќе ги имате в кујна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За крем: 1 јајце 50 г шеќер 10 г...

Брз посен колач, многу сочен и вкусен, ако сакате нешто набрзина, ова е колач за 10-ка…

Брз посен колач, многу сочен и вкусен, ако сакате нешто набрзина, ова е колач за 10-ка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г брашно 1 кесичка...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач…Брзо и едноставно со малку состојки…

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач...Брзо и едноставно со малку состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 јајце 100 г шеќер 8 г ванилин шеќер кора од лимон 140 г путер омекнат 300 г брашно 10 г прашок за печиво За крем: 400 мл млеко 2 жолчки 5 лажици шеќер 8 г...

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот…

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот...Еве што ви е потребно за ова вкусно јадење: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 8 црвени пиперки 500 г мелено месо 1 главица кромид, 4 чешниња лук 2 компири 1 морков 1 домат сол, црн и црвен пипер, сув...

Најмеката вкусна торта која се топи во уста…Измати и испечи, совршена за секој ден, но и свечени прослави…

Најмеката вкусна торта која се топи во уста...Измати и испечи, совршена за секој ден, но и свечени прослави...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 2 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 100 г шеќер 60 мл масло 70 мл млеко 140 г брашно 7 г прашок...

БРЗИ ЧАЈНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВИ…за час се подготвуваат, одлични за со кафе, се топат во уста…

БРЗИ ЧАЈНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВИ...за час се подготвуваат, одлични за со кафе, се топат во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со мала чајна чаша од 120 мл и обична чаша од 200 мл): 200 г путер омекнат 1 мала...

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач…Брзо и едноставно со малку состојки…

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач...Брзо и едноставно со малку состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 јајце 100 г шеќер 8 г ванилин шеќер кора од лимон 140 г путер омекнат 300 г брашно 10 г прашок за печиво За крем: 400 мл млеко 2 жолчки 5 лажици шеќер 8 г...

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот…

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот...Еве што ви е потребно за ова вкусно јадење: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 8 црвени пиперки 500 г мелено месо 1 главица кромид, 4 чешниња лук 2 компири 1 морков 1 домат сол, црн и црвен пипер, сув...

Најмеката вкусна торта која се топи во уста…Измати и испечи, совршена за секој ден, но и свечени прослави…

Најмеката вкусна торта која се топи во уста...Измати и испечи, совршена за секој ден, но и свечени прослави...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 2 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 100 г шеќер 60 мл масло 70 мл млеко 140 г брашно 7 г прашок...

БРЗИ ЧАЈНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВИ…за час се подготвуваат, одлични за со кафе, се топат во уста…

БРЗИ ЧАЈНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВИ...за час се подготвуваат, одлични за со кафе, се топат во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со мала чајна чаша од 120 мл и обична чаша од 200 мл): 200 г путер омекнат 1 мала...

ХИТ РЕЦЕПТ…ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ…Многу вкусно и освежително со евтини состојки…

ХИТ РЕЦЕПТ...ДЕСЕРТ ВО ЧАША ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ...Многу вкусно и освежително со евтини состојки…Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За пудинг: 1 чаша шеќер 3 лажици брашно 2 лажици скроб/нишесте/густин 1 литар млеко 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка шлаг крем во прав 1-2 лажици путер, по...

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО…Многу вкусно и брзо јадење…

ПОЛНА ТЕПСИЈА ПИТА СО СПАНАЌ, А САМО 5 ЛАЖИЦИ БРАШНО...Многу вкусно и брзо јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г исчистен спанаќ, 1 главица кромид, 1 црвена пиперка, 1 морков, За прелив: 4 јајца, 2 лажички сол, 5 лажици млеко, 5 лажици масло, 1 лажичка црн пипер, 1 лажичка...

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ…За 20 минути можете да ги јадете…

ФАНТАСТИЧНИ МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ И ГРИЗ...За 20 минути можете да ги јадете...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка со средна величина, 2 јајца, 60 мл млеко, 100 г брашно, 2 лажици маслиново масло, 2 лажици гриз, 1 лажица прашок за печиво, 50 г рендан пармезан, црн пипер...

Ако сакате нешто брзо и вкусно…Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас…

Ако сакате нешто брзо и вкусно...Овие стапчиња-фурнаринки со кашкавал и лукче се идеалниот избор за вас...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за две лепчиња од 22х17 см): 200 г брашно, 5 г инстантн сув квасец (половина мала лажичка), 8 г шеќер (1...

РЕЦЕПТ ЗА 1 МИНУТА…Овој десерт ќе го правите секој ден, од само 3 состојки…

РЕЦЕПТ ЗА 1 МИНУТА...Овој десерт ќе го правите секој ден, од само 3 состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г засладена слатка павлака (хопла), 2 супени лажици нутела (или лешников крем по ваш избор), 300 г тенки наполитанки со вкус на...

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ И БЕЗ ГОТВЕЊЕ…За овој овошен колач не ви треба шпорет, а готов е за 15 минути…

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ И БЕЗ ГОТВЕЊЕ...За овој овошен колач не ви треба шпорет, а готов е за 15 минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1. фил: 400 мл кисела павлака 20% мм 4-5 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 2. фил: 250 г шлаг пена 350 мл...

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач…Брзо и едноставно со малку состојки…

ЛЕТЕН ХИТ-Најомилениот овошен колач...Брзо и едноставно со малку состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 јајце 100 г шеќер 8 г ванилин шеќер кора од лимон 140 г путер омекнат 300 г брашно 10 г прашок за печиво За крем: 400 мл млеко 2 жолчки 5 лажици шеќер 8 г...

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот…

Ги наполнив пиперките со превкусен фил и сите беа воодушевени од вкусот...Еве што ви е потребно за ова вкусно јадење: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 8 црвени пиперки 500 г мелено месо 1 главица кромид, 4 чешниња лук 2 компири 1 морков 1 домат сол, црн и црвен пипер, сув...