4 РЕЦЕПТИ ЗА ПАДОБРАНЦИ: Колачите од нашето детство...

Мојот зет ги обожава, а штом тој ги оцени со десетка, значи дека колачиве навистина вредат. Позните се од нашето детство кога често се правеа и тоа во различни вкусови. Најчесто се прават со ореви, но може и со иста количина кокос, бадеми, лешници... Ова се најдобрите 4 рецепти за падобранци, а вие одберете кој ви е најубав: РЕЦЕПТ 1 - ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за 35 колачи): 3 белки, 300 г шеќер во прав, 1 супена лажица лимонов сок, 250 г мелено ореви. ЗА ФИЛ: 3 жолчки, 2 лажици шеќер, 2 лажици брашно, 70 мл ладно млеко, 70 г путер/маргарин, 2 лажици шеќер во прав РЕЦЕПТ 2 - ПОТРЕБНИ...

Рецепт за вкусни кроасанки

Фото и рецепт: Liza Alex Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец (претходно активиран) 3 јајца 1 мала кафена шолја масло 1 лажичка сол 1 шолја јогурт или кисело млеко 1 шолја млеко вода по потреба Постапка: Во 1 кг брашно се става еден стасан квасец, 3 јајца, 1 мала кафена чаша масло, 1 лажичка сол, 1 чаша јогурт или кисело млеко, 1 чаша млеко и вода по потреба за да се замеси убаво тестото. Тестото се дели на 18 топчиња, на 3 места по 6 топчиња. Од сите шест се прават кори, големи колку чинии. На пет кори се става путер или маргарин, убаво да се премачкаат, а на шестата не. Се редат една врз друга и се прави...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден…Вечера за 10...

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден...Вечера за 10 минути...прсти да излижеш! Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички, рендани 1 домат, ситно сечкан 4 јајца 6 лажици брашно магдонос, лук во прав, сол, црн пипер рендан кашкавал и мајчина душичка за...

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА…Без печење, цела торта готова за...

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА...Без печење, цела торта готова за само неколку минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За основата за торта: 600 г бисквити 250 мл фанта Фил: 2 пакувања пудинг со вкус на ванила (2х40 г) 2 лажици шеќер 700 мл млеко 250 г...

Двојно поголем принос со овој природен напиток…Зеленчукот и цвеќињата растат бујно и здраво, а плодовите им се слатки и големи…

Двојно поголем принос со овој природен напиток...Зеленчукот и цвеќињата растат бујно и здраво, а плодовите им се слатки и големи... Доматите со години се омилени...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

Овој одличен колач со боровинки е совршено вкусен и мек, а исто така сочен и освежителен…

Овој одличен колач со боровинки е совршено вкусен и мек, а исто така сочен и освежителен... „Особено ми се допадна што пандишпанот е направен од...

Посакајте им добра ноќ и испржете ги наутро…Бабини мекици ДУША МЕКИ КАКО ПЕРНИЦИ…

Посакајте им добра ноќ и испржете ги наутро...Бабини мекици ДУША МЕКИ КАКО ПЕРНИЦИ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 100 мл млако млеко, 100 мл млака вода, 2...

БРЗИ БАЈАДЕРИ…Без печење, без брашно, без јајца…За 1 минута се топат во уста…

БРЗИ БАЈАДЕРИ...Без печење, без брашно, без јајца...За 1 минута се топат во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г бисквити, 150 г кикирики, 100 г шеќер, 100...

Превкусни солени мафини со тиквички…Тиквичките се повкусни и од месо…

Превкусни солени мафини со тиквички...Тиквичките се повкусни и од месо...Додајте им уште неколку состојки и тие ќе се претворат во највкусниот оброк што сте...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден…Вечера за 10 минути…прсти да излижеш

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден...Вечера за 10 минути...прсти да излижеш! Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички, рендани 1 домат, ситно сечкан 4 јајца 6 лажици брашно магдонос, лук во прав, сол, црн пипер рендан кашкавал и мајчина душичка за...

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА…Без печење, цела торта готова за само неколку минути…

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА...Без печење, цела торта готова за само неколку минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За основата за торта: 600 г бисквити 250 мл фанта Фил: 2 пакувања пудинг со вкус на ванила (2х40 г) 2 лажици шеќер 700 мл млеко 250 г...

Прсти да излижеш…Брз и многу вкусен ручек од малку состојки, а готов за половина час…

Прсти да излижеш...Брз и многу вкусен ручек од малку состојки, а готов за половина час...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За прелив/тесто: 2 јајца, 150 мл млеко, по 1/2 лажичка сол, лук во прав и црн пипер, 2 лажици масло, 150 г варени компири, 4 лажици...

Помалку познат рецепт со тиквички…Никогаш не сум јадела толку вкусно јадење…

Помалку познат рецепт со тиквички...Никогаш не сум јадела толку вкусно јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички сол, црн пипер 3 јајца 100 г лебни трошки 100 г рендан пармезан / тврд кашкавал 100 г брашно босилек, црвен пипер ПОСТАПКА: 1.Исечете ги тиквичките на ленти со дебелина...

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден…Вечера за 10 минути…прсти да излижеш

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден...Вечера за 10 минути...прсти да излижеш! Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички, рендани 1 домат, ситно сечкан 4 јајца 6 лажици брашно магдонос, лук во прав, сол, црн пипер рендан кашкавал и мајчина душичка за...

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА…Без печење, цела торта готова за само неколку минути…

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА...Без печење, цела торта готова за само неколку минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За основата за торта: 600 г бисквити 250 мл фанта Фил: 2 пакувања пудинг со вкус на ванила (2х40 г) 2 лажици шеќер 700 мл млеко 250 г...

Прсти да излижеш…Брз и многу вкусен ручек од малку состојки, а готов за половина час…

Прсти да излижеш...Брз и многу вкусен ручек од малку состојки, а готов за половина час...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За прелив/тесто: 2 јајца, 150 мл млеко, по 1/2 лажичка сол, лук во прав и црн пипер, 2 лажици масло, 150 г варени компири, 4 лажици...

Помалку познат рецепт со тиквички…Никогаш не сум јадела толку вкусно јадење…

Помалку познат рецепт со тиквички...Никогаш не сум јадела толку вкусно јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички сол, црн пипер 3 јајца 100 г лебни трошки 100 г рендан пармезан / тврд кашкавал 100 г брашно босилек, црвен пипер ПОСТАПКА: 1.Исечете ги тиквичките на ленти со дебелина...

„Баба ми од 65 личи на 45“…Емулзија која го враќа колагенот на кожата…

„Баба ми од 65 личи на 45“...Емулзија која го враќа колагенот на кожата...Откријте ја младешката тајна на баба ми со нејзината најдобра колагенска емулзија. Благодарение на природните состојки како што се краставицата и магдоносот, овој крем длабински ги навлажнува клетките...

Најмекиот колач во светот…Највкусниот колач што сум го направила…

Најмекиот колач во светот...Највкусниот колач што сум го направила...Може да ставите овошје какво што сакате...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 1 прстофат сол 60 мл масло 100 г шеќер 150 г цврст јогурт или кисела павлака 250 г брашно 10 г прашок за печиво 100...

Секој ден си готвам тиквички…Никој не ми верува колку е лесно, а сите се воодушевени од вкусот…

Секој ден си готвам тиквички...Никој не ми верува колку е лесно, а сите се воодушевени од вкусот...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички За прелив: 3 јајца сол, црн пипер 150 мл млеко 50 г рендан кашкавал 20 мл масло 90 г брашно зелени билки, лук во...

Едноставен рецепт со тиквички…често го готвам како прилог или како главно јадење…

Едноставен рецепт со тиквички...често го готвам како прилог или како главно јадење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка, рендана 1 морков, рендан 2 јајца 100 г рендан кашкавал 1/2 китка магдонос, ситно сечкан 1 компир, рендан 1 чешне лук, рендано сол, црн и црвен пипер, италијански...

Овој одличен колач со боровинки е совршено вкусен и мек, а исто така сочен и освежителен…

Овој одличен колач со боровинки е совршено вкусен и мек, а исто така сочен и освежителен... „Особено ми се допадна што пандишпанот е направен од само неколку состојки, па ќе го изматите додека да трепнете, бидејќи навистина не може да...

Посакајте им добра ноќ и испржете ги наутро…Бабини мекици ДУША МЕКИ КАКО ПЕРНИЦИ…

Посакајте им добра ноќ и испржете ги наутро...Бабини мекици ДУША МЕКИ КАКО ПЕРНИЦИ...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 100 мл млако млеко, 100 мл млака вода, 2 јајца, 150 мл цврст јогурт или кисела павлака, 600 г брашно, 5 г сув квасец (2 лажички), 1 лажичка...

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден…Вечера за 10 минути…прсти да излижеш

Овие тиквички би можела да ги јадам секој ден...Вечера за 10 минути...прсти да излижеш! Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 тиквички, рендани 1 домат, ситно сечкан 4 јајца 6 лажици брашно магдонос, лук во прав, сол, црн пипер рендан кашкавал и мајчина душичка за...

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА…Без печење, цела торта готова за само неколку минути…

БАНАНА И ПУДИНГ СЕ ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА...Без печење, цела торта готова за само неколку минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За основата за торта: 600 г бисквити 250 мл фанта Фил: 2 пакувања пудинг со вкус на ванила (2х40 г) 2 лажици шеќер 700 мл млеко 250 г...