МАНАСТИРСКИ КОЛАЧ: Посен, евтин, мирисен и многу брзо...

Најпрво овој колач е многу вкусен, а потоа, секако и доста евтин, а исто така, многу брзо се приготвува. Не можете да забележите дека е посен, бидејќи има неодолив мирис и вкус, па едноставно секој побарува уште по едно парче - Симона. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 мл вода, 12 лажици шеќер, 20 големи лажици меко брашно, 1 кесичка прашок за печиво, 1 мала лажичка сода бикарбона, 4 големи лажици мелени ореви, 4 големи лажици сечкани ореви, 4 големи лажици мармалад по избор.  Останато: 4 големи лажици мармалад по избор и 4 големи лажици мелени/сечкани ореви ПОСТАПКА: Постапката за приготвување на многу едноставна. Сите состојки се ставаат во еден подлабок...

Кисели полнети пиперки со лук и рен –...

Некои од рецептите за зимница толку ни се сраснати за срце, што не може да помине година без да ги направиме. Проверени рецепти и одлични! Ова е еден рецепт од мајка ми за полнети пиперки кој ќе го споделам со вас и мислам дека нема да најдете сличен рецепт на овој. Пиперките се полнети со лук и рен, комбинација – уф! Мене лично ми се доволни само овие пиперки и едно парче леб – ништо друго не ми треба! Потребни состојки: 60-70 пиперки (бабури, рог или слични за полнење) 500  г лук 200 г сол 300 г рен (една тегличка од 340 г) 500 мл масло 1 китка целер 1 китка магдонос 100 мл есенција Постапка: Пиперките добро...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Најмеките мафини…1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца…БРЗО И ЛЕСНО

Најмеките мафини...1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца...БРЗО И ЛЕСНО. Ако сакате брз и многу вкусен оброк, тогаш запишете си го рецептот. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка 1 компир 3 лажици гриз 50 мл млеко 50 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици масло 1...

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата…

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата... Со прихранувањето на растенијата може да им се помогне да ја зголемат нивната...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

Најлесен и наједноставен колач досега…Се топи во уста

Најлесен и наједноставен колач досега...Се топи во уста...Ако ви е потребен брз и лесен рецепт за вкусен десерт, еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2...

МЕК КАКО СУНЃЕР…Колач за 10 минути…вкус кој веднаш ќе ве освои

МЕК КАКО СУНЃЕР...Колач за 10 минути...вкус кој веднаш ќе ве освои...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 100 г шеќер 3...

УШТИПЦИ ОД ТИКВИЧКИ…за појадок, вечера, вечера…сите ги обожаваат, дури и децата…Ова е најдобриот рецепт

УШТИПЦИ ОД ТИКВИЧКИ...за појадок, вечера, вечера...сите ги обожаваат, дури и децата...Ова е најдобриот рецепт...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 кг тиквички (2 со средна...

СОЧНО ЈАДЕЊЕ СО ТИКВИЧКИ…Повеќе не ги пржам…Ова се највкусните што сум ги јадела…

СОЧНО ЈАДЕЊЕ СО ТИКВИЧКИ...Повеќе не ги пржам...Ова се највкусните што сум ги јадела...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 тиквички 3 јајца 100 мл неутрална павлака за...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Најмеките мафини…1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца…БРЗО И ЛЕСНО

Најмеките мафини...1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца...БРЗО И ЛЕСНО. Ако сакате брз и многу вкусен оброк, тогаш запишете си го рецептот. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка 1 компир 3 лажици гриз 50 мл млеко 50 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици масло 1...

Пица појадок за 5 минути…Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење…Прсти да излижеш

Пица појадок за 5 минути...Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење...Прсти да излижеш. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 парче леб 100 г путер 200 г сувомеснато 2 домати 1 рака ситно сечкан магдонос 4 јајца 1 лажичка сол или по вкус 150...

Брз и евтин колач за секој ден…За 5 минути измати и испечи…

Брз и евтин колач за секој ден...За 5 минути измати и испечи...Подгответе многу вкусен десерт со наједноставни состојки. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 170 г шеќер 120 мл масло 180 мл млеко 280 г брашно 16 г...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Најмеките мафини…1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца…БРЗО И ЛЕСНО

Најмеките мафини...1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца...БРЗО И ЛЕСНО. Ако сакате брз и многу вкусен оброк, тогаш запишете си го рецептот. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка 1 компир 3 лажици гриз 50 мл млеко 50 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици масло 1...

Пица појадок за 5 минути…Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење…Прсти да излижеш

Пица појадок за 5 минути...Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење...Прсти да излижеш. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 парче леб 100 г путер 200 г сувомеснато 2 домати 1 рака ситно сечкан магдонос 4 јајца 1 лажичка сол или по вкус 150...

Брз и евтин колач за секој ден…За 5 минути измати и испечи…

Брз и евтин колач за секој ден...За 5 минути измати и испечи...Подгответе многу вкусен десерт со наједноставни состојки. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 170 г шеќер 120 мл масло 180 мл млеко 280 г брашно 16 г...

РЕЦЕПТ ЗА НАЈВКУСНА ЛИМОНАДА…Ако имате 1 лимон и 2 портокали, не пропуштајте го овој рецепт…

РЕЦЕПТ ЗА НАЈВКУСНА ЛИМОНАДА...Ако имате 1 лимон и 2 портокали, не пропуштајте го овој рецепт...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 портокали 1 лимон 1 чаша шеќер 1.5-2 литри вода 1 лажичка лимонтус по желба ПОСТАПКА: 1.Од лимонот и портокалите отстранете ги краевите, а потоа исечете...

ПОВКУСНИ НЕ СМЕ ПРОБАЛЕ…Неодоливи уштипци, за само 15 минути…

ПОВКУСНИ НЕ СМЕ ПРОБАЛЕ...Неодоливи уштипци, за само 15 минути...Едноставно и вкусно, за појадок, вечера или закуска...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 мл топло млеко 250 мл топла вода 10 г сув квасец 1 лажичка шеќер 2 јајца 3 лажици масло 1 лажичка сол 650 г брашно масло...

КОЛАЧ МЕК КАКО СУНЃЕР ЗА 5 МИНУТИ…Евтино и вкусно, се топи во уста…

КОЛАЧ МЕК КАКО СУНЃЕР ЗА 5 МИНУТИ...Евтино и вкусно, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за калап со дијаметар од 24 см): 2 јајца 1 прстофат сол 80 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер (8 г) 80 мл масло 100 мл млеко 200...

БЕЗ ЈАЈЦА, БЕЗ МИКСЕР…Евтин и најбрз кокос колач со мерки на чаша…

БЕЗ ЈАЈЦА, БЕЗ МИКСЕР...Евтин и најбрз кокос колач со мерки на чаша...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл): 1 чаша кокос 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша јогурт 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за...

Најлесен и наједноставен колач досега…Се топи во уста

Најлесен и наједноставен колач досега...Се топи во уста...Ако ви е потребен брз и лесен рецепт за вкусен десерт, еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 1 прстофат сол 80 г шеќер арома ванила по вкус 100 мл масло 100 мл млеко 200 г брашно 12 г...

МЕК КАКО СУНЃЕР…Колач за 10 минути…вкус кој веднаш ќе ве освои

МЕК КАКО СУНЃЕР...Колач за 10 минути...вкус кој веднаш ќе ве освои...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 100 г шеќер 3 лажици масло 100 г брашно 50 г скроб 8 г прашок за печиво мармалад за премачкување кокос за посипување одозгора ПОСТАПКА: 1.Со...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Најмеките мафини…1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца…БРЗО И ЛЕСНО

Најмеките мафини...1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца...БРЗО И ЛЕСНО. Ако сакате брз и многу вкусен оброк, тогаш запишете си го рецептот. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка 1 компир 3 лажици гриз 50 мл млеко 50 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици масло 1...