Кога сите ќе дигнат раце, кога се соочувате со најлошата дијагноза, треба да побарате помош во природните намирници!

Ѓумбирот е корен кој најчесто се користи во кујната за приготвување на најразлични јадења. Меѓутоа, последните години се почесто се користи и во народната медицина, бидејќи докажано помага во некои здравствени состојби. На пример, може да ги ублажи дигестивните пречки, намалува и лекува воспаленија, има антибактериски својства и слично. Но, според истражувањето на Универзитетот Џорџија од САД, ѓумбиот е одличен и за лекување на ракот.

Познавачите велат дека е поефикасен од хемотерапијата и дека ги уништува само канцерогените клетки, за разлика од хемотерапијата која уништува и здрави ткива. Тврдат дека благодарение на ѓумбирот се намалува величината на туморот на простата, за дури 54%.

Според друга студија, една состојка која се содржи во ѓумбирот – 6-shogaol кој настанува со негово сушење или готвење, се покажал одличен во уништувањето на клетките на ракот во дојка. Туморот според својот состав има само 0,2 до 1% матични клетки кои многу тешко се уништуваат, а во состојба се да создаваат ниви клетки ако не се уништени.

Матичните клетки на ракот се во состојба самостојно да се обновуваат, па затоа се отпорни на конвенционалната хемотерапија. Покрај тоа, способни се за клеточна делба и да создаваат нови туморски колонии и на тој начин да се шират во телото. Единствен начин за целосно ослободување на телото од ракот е да се уништат матичните станици на туморот – велат експертите и додаваат дека тоа е причината поради која ракот повторно се враќа и после навидум успешното лекување со хемотерапија, зрачење или операција.

РАКОТ НА ДОЈКА ГО ПОБЕДИЛА СО ЃУМБИР

Самер Мартин имала 19 години кога лекарите ја испратиле на рутинска операција за отстранување на јазолче од дојката.

Во својот краток живот, самер веќе била на хируршко отстранување на дури три фиброаденоми. Иако бенигни, овие тумори кои се создаваат во дојките, можат многу лесно да станат малигни. Најчесто ги имаат млади жени, помеѓу 20 и 30 година од животот.

Лекарите сè уште не знаеле за каков вид на тумор станува збор, но без ултразвук и детални анализи ја испратиле на операција. Она што требало да виде 45-минутна операција, се претворило во 4 часовен хорор, кој Самер го проживеала во будна состојба.

И откриле уште еден јазол и повторно и препорачале да оди под нож. Но, на Самер веќе и било доста од операции и сакала да се обиде со алтернативен, неинвазивен начин на лекување.

Таа се посветила на истражување на билки и природни лекови, уверена дека мора да постои некои друго решение за нејзиниот проблем. Случајно открила некои сокови кои биле на база на ѓумбир. Започнала да го применува ѓумбирот врз себе, а истовремено почнала да чита стручна литература и да ги истражува својствата на оваа билка. Била изненадена од резултатите.

Кога се појавила пред докторите, иако резултатите биле неверојатни, тие и рекле дека туморот можел да исчезне и сам од себе, односно не биле уверени во ефикасноста на ѓумбирот.

Таа и натаму живее во страв од појава на нови тумори, но уверена е дека ѓумбирот за нејзе направил чудо. Веќе три години откако започнала редовно да го консумира, немала никаков проблем.

Лекарите се свесни за позитивните ефекти од ѓумбирот, затоа постојано го истражуваат, но секогаш со резерва и внимателност пристапуваат на секој случај поединечно, бидејќи навистина, секој пациент е индивидуален случај, сам по себе.

Освен овој случај, во архивите го пронајдовме и забележаниот случај на една Босанка која пред речиси една деценија јавно проговори за своето чудесно излекување. Имено, оваа жена своевремено боледуваше од рак на ендокриниот систем, а ѓумбирот и помогнал да преживее без хемотерапија и операција.

Ова е нејзиниот лек:

2 поголеми корени ѓумбир

природен пчелин мед

Ѓумбирот се лупи и ренда, а потоа се прелива со медот, да биде покриен во густата смеса. Потребно е речиси една тегла мед, но може и помалку.

Употреба: По 4 лажички од смесата рамномерно распоредени во текот на денот.

Напомена: Ѓумбирот може да се консумира и во комбинација со различни свежо цедени сокови од овошје и зеленчук.