ОДЗАТНУВАЧ НА АРТЕРИИ: Една чаша наутро од овој напиток и срцето ќе ви благодари

Затнатите артерии се резултат на содавањето на една материја наречена „плака“, а која се таложи во внатрешниот ѕид од артериите. Доколку навремено не се преземат некои превентивни чекори за превенирање на оваа состојба, таа може сериозно да го заг-рози здравјето на целиот организам, вели д-р Мандел.
Овие наслаги во артериите медицински се наречени артеријални плаки. Еве што се случува кога ќе се создадат плаките: го намалуваат протокот на к рвта, па дури може да се случи на некои места и целосно да го блокира, и на тој начин некои ткива и ор-гани да останац целосно неисхранети со потребни материи и кислород.
Артериските плаки го зголемуваат ризикот за појава на различни кардиоваскуларни болести, како и зголемен ризик од појава на срцев и мозочен у дар, објаснува д-р Мандел и продолжува: „Некои од најчестите причинители за појава на плаки во артериите се следните:
-Високо ниво на таканаречениот „лош“ или ЛДЛ холестерол или ниско ниво на „добриот“ ХДЛ холестерол; висок к рвен притисок, пу-шење ци-гари, дијабетес или високо ниво на шеќер во к рвта; семејна историја на атеросклероза или затнати артерии, с-трес, дебелина, седентарен начин на живеење и сл.
Повеќето случаи на затнување на артериите не се манифестираат преку симптоми, сè додека не е пpeдоцна, односно до појава на срцев у дар или појава на тромби со карактеристични симптоми.“
„Како и да е, во 70% од случаите каде постои затнување на артериите со плаки, забележини се следниве карактеристични симптоми: краток з-див, потење, малаксаност, б олки во граден кош, слабост, проблеми со срцебиењето и сл.“, објасни д-р Мандел.
Кога имунолошкиот систем ќе насети дека има опас-ност од холестеролните плаки, тој испраќа бели кр-вни клетки и тогаш се случуваат низа реакции кои предизвикуваат воспалување. Во на јлош случај, може да дојде до затнување со што ќе се спречи дотокот на к рв во срцето (срцев у дар) или во мозокот (мозочен у дар).
Со промена на животниот стил можете во голема мера да го намалите ризикот од појава на овие болести. Вашата исхрана игра голема улога во подобрувањето на здравјето на целиот кардиоваскуларен систем и спречувањето на создавање плаки. Никогаш не е пpeдоцна да се отпочне со здрава исхрана, а со тоа да се отпочне и лекувањето на артериите.
Потребно е во исхраната да се внесат добри маснотии кои може да се најдат во јаткастите плодови, маслиново масло, авокадото и рибата, а намалете намирници богати со заситени масти, а целосно исфрлете ги транс мастите. Зголемете го внесот на растителни влакна, а намалете го шеќерот, бидејќи токму тој делува многу инфламаторно во телото. Вежбајте редовно и спијте редовно.
РЕЦЕПТ ЗА ЛЕКОВИТ НАПИТОК КОЈ ГИ ЧИСТИ АРТЕРИИТЕ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 150 мл вода, 1 органско, нелупено јаболко, 1 чешне лук, 3 см свеж корен од куркума или 1 лажичка, 1-2 прстофати црн пипер во прав, на врв од лажичката црвен лут (чили) пипер, 1 лажичка ладно цедено маслиново масло, сок од половина лимон
ПОСТАПКА: јаболкото измијте го и исечкјате на ситни коцки, лимонот исцедете го. Сите наведени состојки ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете изедначена, мазна смеса. Напитокот има неверојатно добар вкус кој доаѓа од јаболкото, а чилито само го дополнува и потенцира.

Овој напиток се пие наутро на гладно или два часа после појадок. Ќе помогне во лекувањето не само на артериите, туку и на секое ткиво во телото или воспаление. Повеќе на оваа тема и рецептот можете да слушнете во презентацијата на д-р Мандел – ОВДЕ.

Претходна статијаИма ли нешто поубаво од МАКЕДОНСКИ ЗЕЛНИК: Кој пробал, побарал уште едно парче
Следна статијаМИНИ КРОФНИЧКИ-ФРИТУЛИ: меки се како памук, а дечињата најмногу им се радуваат