Овој природен рецепт ќе ве натера да заборавите одење во аптека. Станува збор за 100% природен лек кој се подготвува од 3 состојки кои постојано ги имате дома. Покрај тоа, неверојатно е вкусен и може да го додадете како засладувач во чај.

Потребни состојки: 2 лимони, едно средно парче ѓумбир, 500 г мед. Подготовка: Лимонот измијте го и исечете го на тенки парчиња. Излупете го ѓумбирот и исто така исечете го на тенки парчиња. Ставете ги во чиста стаклена еднолитарска тегла.

Прелијте со мед, оставајќи 1-2 прста на врвот. Се остава да отстои 1 ден за лимонот и ѓумбирот да ги ослободат своите сокови. Теглата потоа се чува во фрижидер најмногу 1-2 месеци.

Кога смесата ќе стане желатинозна, растворете ја со малку топла зовриена вода (по желба). Вашиот лек е подготвен. Возрасните треба да кон-сумираат две лажички од смесата на ден, а децата можат да земаат по 1-2 лажички.

Д етокс сок чии резултати се гледаат за помалку од 48 часа – ги т опи мастите и дава енергија како да сте спиеле со денови

Топлото време е совршено време за детоксикација на организмот и опоравување од теш.ка мрсна храна во која уживавме во текот на зимските месеци. Сокот од цвекло и целер е најлесниот начин да се исчисти телото и тоа за само 48 часа.

Потребни состојки: 50 г цвекло, 20 г целер, 20 г моркови, 30 г компири, 1 ротквица, 200 мл вода.

Подготовка: Подготовката е едноставна. Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте се додека да добиете сок со текстура каква што вие сакате. Сокот се пие двапати на ден.

Овој сок е одличен за целиот организам затоа што содржи многу витамини како Б1, Б2, Б6 и витамин Ц, антиоксиданти, фолна киселина, и минерали како што се фосфор, калиум, калциум, магнезиум, цинк, натриум, и железо.

За да се зголеми влијанието на детоксикација, отстранете ги сите штет.ни материи од исхраната додека го пиете сокот. Тука спаѓаат ал-ко-хо-лот, цигарите, рафинирани шеќери и заситени масти.

Забелешка: Доилки, деца, луѓе кои стра.даат од хронични дегенеративни заболувања, рак или туберкулоза не би требало да прават детоксикација. Доколку се сомневате дека постои некоја причина поради која детоксикација вам не би ви одговарала, обратете се кај вашиот лекар за совет.

Овој напиток ми помогна да ја е лиминирам б олката во коленото и зглобовите за само 5 дена

Овој неверојатен смути содржи голема количина здрави хранливи материи и соединенија кои имаат силни антивоспалителни својства кои можат да ја ослеснат б олката во зглобовите. Исто така, содржи големи количества витамин Ц, бромелаинм силициум и магнезиум.

Потребни состојки: 1 шолја (250 мл) вода, 7 г цимет, 2 шолји сечкан ананас, 1 шолја овесни снегулки, 1 шолја природен сок од портокал, 40 г кршен бадем, 40 г сиров мед.

Постапка: Најпрво сварете ги овесните снегулки. Само додајте топла вода и оставете да ја впијат течноста и малку да изладат. Потоа додајте го ананасот, може да го збогатите вкусот со мед, цимет, бадеми и сок од портокал.

Ако го ставите во блендер и го изблендирате, ќе добиете перфектно смути. Можете да го пиете/јадете наместо појадок, или помеѓу оброците. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска