Моќен рецепт за висок к рвен притисок. Се користи само една лажица од овој моќен пијалок! Затнувањето на артериите може да биде предизвикано од тромб или формирање на плаки поради високи нивоа на т.н. лош холестерол во к рвта.

И за овие две состојби е потребен интензивен и постојан третман за да се отстрани блокадата на нормалниот проток на к рв низ телото. Исто така, потребно е да се прилагоди исхраната и соодветно да се зголеми физичката активност.

Бројот на луѓе кои имаат висок к рвен притисок и високо ниво на „лош холестерол“ практично се зголемува од ден на ден, предупредуваат здравствените работници.

Тоа е сериозна медицинска состојба, која во многу случаи не е лесно да се открие или утврди дијагнозата, па затоа понекогаш се нарекува и „тивок у биец“. Луѓето не се свесни за својата нарушена здравствена состојба и постепено се навикнуваат на овој притисок.

Експертите веруваат дека сè започнува со оштетување или блокада на внатрешниот слој на артеријата (на внатрешните ѕидови на кр-вните садови), а постојат и бројни причини за зголемено ниво на холестерол.

Некои од нив се: п ушење; наследни фактори; нездрава исхрана; недостиг на физичка активност; дебелина; дијабетес и др.

Кој може да го користи овој препарат: оние кај кои не е возможно да се изведе хируршки зафат; лица кои сакаат да спречат срцев у дар; мажи и жени кои имаат проблеми со срцето; лица кои стра-даат од запек или чирови; секој што сака да изгуби вишок к илограми итн.

Состојките потребни за овој „моќен рецепт“ се следниве: сок од ѓумбир -1 чаша, или поточно 250 мл (потребно е да се изренда поголема количина ѓумбир и да се исцеди потребниот сок преку газа);

Пире од лук – 250 мл (потребно е да се изренда поголема количина лук за да се добие потребната количина); сок од лимон -1 чаша околу 250 ml (изрендајте и исцедете го сокот); јаболков оцет -1 чаша околу 250 мл; 2 чаши мед

Еве како да направите лековитиот напиток: откако ќе набавите ѓумбир, лук и лимон, треба да добиете сок или пире од овие состојки, за што можете да користите соодветни кујнски апарати.

Измешајте ги овие состојки и јаболковиот оцет, па ставете ја смесата во тенџере на рингла и варете на средна топлина 30 минути, со постојано мешање. Тргнете го тенџерето од оган во кое сте ги зготвиле состојките и оставете да се излади целосно.

Потоа додајте 2 чаши мед и добро мешајте додека целосно да се растопи медот. Истурете сè во чисто стаклено шише или тегла и ставете го во фрижидер, каде што може да биде од 1 до 2 месеци.

Како се користи: пијте по една лажица од овој сок секое утро на празен стомак. Ако сакате, можете да кон.сумирате уште една лажица попладне и една пред спиење. Бидете здрави!