Фото и рецепт: Благица Горгиева

Фото: Драгица Манева

Невестинската торта ја правеле порано еден ден после свадбата. Ова е најстариот свадбарски македонски рецепт.

Потребни состојки:

1 чаша масло
2 чаши гриз
3 чаши шеќер
4 чаши вода

*се користи иста чаша за мерка

Постапка:

Се пропржува гризот со маслото да зарумени, со постојано мешање. Мора да се внимава да не загори.

На страна се вари шербетот: се меша додека да се растопи шеќерот и да зоврие. Некој става и еден ванилин шеќер. Напомена: оригинално оди три шолји шеќер со четири шолји вода, но во поново време некои ставаат пет шолји вода.

Во пржениот гриз постепено може да се додаде и една кесичка сусам и тој да се пропржи, но не мора. Ова по вкус.

Потоа се додава шербетот со постојано мешање. Внимавајте, прска, па затоа бидете претпазливи и намалете го огнот. Кога ќе згусни и ќе почне да се одвојува од ѕидовите на садот, тогаш е готово.

Некои додаваат лешници или ореви или нешто друго по желба, но оригиналниот рецепт е 1,2,3,4.

Смесата се излева во малку намастена тепсија или се прават форми во калап (со задната страна од цедилката за лимон).

Фото и рецепт: Благица Горгиева

Фото: Драгица Манева