НАПИТОК ЗА СРЕЌА: Рецепт на познат билкар кој ја привлекува среќата

Морис Месеге се смета за еден од најголемите познавачи, а веројатно тој е прв меѓу најголемите билкари на 20. век, и ова е неговиот рецепт за „среќниот“ чај, ч удесен напиток против ан.ксиозност.

За разлика од неговите многу сиромашни почетоци, тој со текот на времето се развилал, па неговите хербални лекови станале толку многу познати, што ги барале многу познати личности и најголемите моќници на 20. век, вклучително и кралот Фарук од Египет, Винстон Черчил и поетот Џан Кокто.

Тој самиот има напишано неколку книги посветени на хербализмот, а во една од нив особено го препорачува „напитокот за среќа“ кој многу помага против ан.ксиозноста и тагата, а се состои од четири лесно достапни домашни лековити растенија.

Напиток за среќа – рецепт

Во еден литар зовриена вода ставете по два прстофати (колку ќе зафатите со трите прсти) од следниве билки: вербена, нане, иситнет цвет од липа, цвет од камилица. Поклопете и процедете по 10 минути. Пијте во количина колку што сакате.

Наведените билки можете да ги купите во продавници за здрава храна, веб-продавници, билкари, билни аптеки и поголеми продавници.

Тајната на пијалакот на среќата

Морис Месегу препорачувал билки кои релаксираат и смируваат од воз.немиреност, а тој особено ја ценел споменатата комбинација за пијалакот на среќата.

Лековитата вербена се нарекува уште и света билка. Го зајакнува телото, ги ублажува гр.чевите ( смирува нер.воза, кашлица, воз.немиреност, несоница) и ја намалува треската. Го деток.сицира телото, го затегнува ткивото и го забрзува зараснувањето на ра-ни и инфекции.

Друг вид на вербена е познат како лимонска вербена, а тој пак се препорачува на апатични, деп.ресивни и нев.ротилни луѓе затоа што има релаксирачки ефект и го подигнува „духот“ на личноста.

Одлично делува против гр.чеви. Добра е за мигрена, нев.ралгија, замор. Ако имате желудочни проблеми поврзани со вашата мен-тална состојба, дефинитивно се препорачува лимонска вербена.

Нането е едно од најпознатите растенија во светот. Тоа е растение со повеќекратна корист и употреба. Нането го зајакнува телото и ја враќа силата на сите органи, па затоа особено се препорачува за деца, стари лица и реконвалесценти.

Пред сè, тој е корисен за нер.вите и срцето, кое се зајакнува и смирува поради своите апастични својства. Ефикасен е за сите видови кашлица, нев.ралгија, несоница, треперење, вознемиреност и слични заболувања. Исто така се препорачува за сите видови на инфекции и дигестивни проблеми.

Липата е билка позната кај луѓето како се-датив. Сепак, таа е вистински концентрат на драгоцени својства. Дејствува како тоник, антисептик, се-датив. За м ирен сон нема ништо подобро од чај од липа.

Особено се препорачува за нер.возни луѓе, оние кои стра-даат од хронична анк.сиозност и несоница, н емирни деца и стари лица кои спијат лошо.

Поволно делува при настинки, за смирување на кашлица, главоболка, астма и срцеви заболувања. Ако редовно го пиете чајот, тој ќе ви донесе мирни ноќи, мирни утра и денови без нап.натост.

Камилицата е веројатно најпопуларниот чај на нашите простори бидејќи дури и најнеупатените знаат за неговите лековити својства.

Неговите цуви цветови познати се по своите седативни својства, така што камилицата има способност да ја намали вознемиреноста, стресот и напнатоста, што се докажува и во слабеењето на мускулната напнатост и смирување на телото.

Токму од овие причини, чајот од камилица се препорачува да се пие пред спиење, бидејќи го намалува немирот, рамнотежата и влијае на мирниот сон, што им користи на луѓето кои страдаат од несоница. И, научните истражувања го потврдуваат неговиот смирувачки ефект.

За да се утврди неговиот анксиолитички потенцијал, на испитаниците со дијагностицирана анксиозност им биле препишани 220 – 1100 милиграми екстракт од камилица дневно.

Во споредба со групата субјекти кои не земале камилица, тие почувствувале значително подобрување и целокупно чувство за благосостојба.

Претходна статијаПИПЕРНА ВОДА: Традиционален рецепт кој ќе ве чини 20 денари, а ја содржи тајната за витка линија на Русинките
Следна статијаКИСЕЛО МЛЕКО КОЕ СЕ СЕЧЕ СО НОЖ – Рецепт за смеса која лекува дури 14 болести