Потребни состојки: 2 литри млеко (по можност домашно), 200 г готово кисело млеко, 1 лажица кисела павлака

Постапка: млекото сварете го и оставете го да се одали, но не целосно, колку да биде топло.Во една чинија ставете 200 г кисело млеко и павлаката, па додавајте по малку од топлото млеко и мешајте со лажица додека да се изедначи.

Смесата истурете ја назад во млекото и убаво промешајте. Млекото прелијте го во одбранови садови и поклопете со капак или со проѕирна фолија и оставете на топло некаде покрај извор на топлина (или завиткајте ги во топло ќебе) и оставете пртеку цела ноќ.

РЕЦЕПТ СО КИСЕЛО МЛЕКО КОЕ Е ТОЛКУ МНОГУ ЛЕКОВИТО ШТО ЛЕКУВА ДУРИ 14 БОЛЕСТИ

Рецептот со киселото млеко на легендарниот ис.целител Профири Иванов со кој телото се рестартира и подмладува, а б олестите се пониш.туваат за само 14 дена, во светот е познат како „Р уска јога”.

Овој легендарен ис.целител на своите поколенија им остави непроценливи совети за еколошки и здрав начин на живеење. Голем број од неговите следбеници ст.рого се придржуваат на овие принципи и живеат според неговите совети.

Исцелителот бил убеден дека телото треба да се прочистува најмалку еднаш на секои шест месеци, или двапати годишно.

Во спротивно, акумулираните ток-сини можат да доведат до разни з аболувања. Честите настинки, разни инфекции, замор, поспаност, деконцентрација – сите овие состојби се доказ за присуство на ток-сини во организмот, кои го спречуваат нормалното функционирање на организмот.

Не треба да се занемари фактот дека непрочистеното тело, недостигот на сон, ст.ресот и најмногу од сè – нездравата исхрана е примарниот извор на зголемување на лошиот холестерол.

ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА И ЗДРАВЈЕТО

Ефикасниот природен лек кој го користи „руската јога“ содржи само две состојки, но има безброј придобивки. Тоа се кисело млеко (или јогурт/кефир) и брашно од хељда. Рус-киот ис.целител овој напиток го нарекува „Ајран – е ликсир на младоста и здравјето“.

Хељдиното брашно има извонредни лековити својства, го зајакнува организмот, ги подмладува кр-вните садови, го намалува заморот, ја зголемува циркулацијата на кр-вта во рацете и нозете, го намалува лошиот холестерол и ја зголемува сек-рецијата на на урина.

Одлично за меморија и концентрација

Комбинацијата е одлично средство за подобрување на меморијата и концентрацијата (особено за постарите лица). Самиот ис.целител ја користел оваа мешавина во текот на целиот живот. Исто така, го намалува кр-вниот притисок, помага при атеросклероза и лекува опстипација.

Друг позитивен ефект од неговата употреба е тоа што го нормализира метаболизмот и функцијата на панкреасот и го зголемува нивото на хемоглобинот во крвта.

Потребни состојки: 1 лажица хелдино брашно, 180 мл кефир (во оригиналот користи кефир или природно зреано кисело млеко) и ½ -1 лажичка мед

Постапка: во кефирот промешајте го хељдиното брашно и добро промешајте. Мешавината треба да ја приготвите навечер, а да ја консумирате следниот ден за појадок. Оставете ја на ладно или во фрижидер.

Пред јадење промешајте уште еднаш и засладете со малку мед, по желба. После јадењето на овој лековит напиток не треба да јадете ништо во следните три часа. Терапијата трае 14 дена без прекини. Ефектот ќе ве изненади!!