Калиумот е еден од седумте есенцијани макроминерали кои треба да се внесуваат секојдневно, во релативно високи количества – најмалку 100 мг дневно. Калиумот им помага на нервите да функционираат подобро, а исто така ги одржува и мускулните контракции.

Ефектот на овој минерал во однос на мускулите е многу важен за срцевиот мускул, кој е особено сензитивен на минералите. Не само што учествува во регулирањето на правилниот срцев пулс, тој го „неутрализира” негативниот ефект на натриумот во однос на повисокиот притисок. Колку поголеми количества калиум се внесува преку исхраната, толку повеќе натриум се излачува преку урината.

Калиумот помага и во балансирањето на течностите и минералите кои минуваат во и надвор од клетките, на тој начин одржувајќи го нормалниот кр-вен притисок. Ги релаксира кр-вните садови, што исто така делува на намалување на притисокот.

Ефектот на суплементирање на калиум не е ист како при внесување на храна богата со овој минерал. Досега нема сигурно потврдени научни студии кои покажуваат на корисното дејство на калиум преку суплементи.

Една неодамна објавена студија утврдува позитивен ефект на калиумот врз здравјето на коските. Всушност, утврдени биле значително намалените процеси на коскена ресорпција (процес во кој коските се разградуваат) при исхрана богата со калиумот. Се смета дека овој ефект се должи на намаленото излачување на калциумот преку урината при доволно внесување на калиум од исхраната.

Според експертите ова би значело дека регулрањето на pH во организмот е олеснето, со оглед на тоа што во телото останува поголема достапна минерална содржина која би ја неутрализирала киселата средина.

Бубрезите ја имаат одговорноста за одржувањето на соодветните нивоа на калиум во организмот. Така, бубрежната функција може многу лесно да биде причина за позитивен или негативен ефект врз нивото на калиум во организмот.

На пример, ако пациентот има одредено хронично бубрежно заболување, можно е да има нарушена способност за отстранување на вишокот калиум од кр-вта, што може да води до хиперкалемија.

Симптомите на хиперкалиемија вклучуваат трнење во екстремитетите, мускулна слабост, а посериозните форми на оваа состојба можат да водат и кон парализа, аритимија, па дури и срцев у дар.

Многу почесто се случува луѓето да имаат недостаток од овој минерал, отколку да го имаат во вишок. Ваквата состојба се нарекува хипокалемија и се случува при исхрана без доволно калиум.

Таа може да води кон мускулна слабост, грчеви во мускулите кои се постојани, а неретко и доста болни. Ова се случува заради тоа што при нормални нивоа, калиумот овозможува електричните сигнали во телото да не бидат пребрзо испраќани до мускулите.

Аритимијата исто така може да биде симптом на калиумов дефицит, бидејќи во ваква состојба мускулните клетки на срцето можат да контрахираат ,,порано’’ од нормалното, што понатаму резултира со зголемен или намален срцев ритам, тахикардија и брадикардија.

Храна богата со калиум: зелен лиснат зеленчук, портокали, кајсии, банани, домати (доматно пире, кечап, доматен сок), пченица, моркови, компири, грашок, грав, соја, јаткасти плодови, печурки, туна риба, авокадо, ленено семе..

Овој рецепт е толку многу добар, а се пие наутро. Се подготвува од 2 состојки и многу е лесен и едноставен. Се заменува со кафе, но може да се замени и со појадокот бидејќи заситува поради изобилството на растителни влакна.

Постапка: Бадемите се оставаат преку ноќ во вода. Нема конкретно дозирање на состојките, во зависност од тоа колкава количина правите, искомбинирајте сами. Бадемите е потребно да отстојат преку ноќ во вода, а следното утро ја користиме и водата во која отстојале за подготовка на рецептот.

Јас секогаш користам 1 рака бадеми, колку ќе ми се фатат во рака, ги оставам во чаша со вода. Следниот ден ги преливам водата и бадемите во блендерот и сечкам една банана со средна големина на прстени и ја ставам во блендерот.

Потребно е овие 2 состојки да се изблендираат, а потоа ќе добиете совршено здрава комбинација од само 2 состојки. Овој напиток е многу моќен и многу здрав. Се пие и превентивно, дава енергија наутро, а откога го пијам овој напиток веќе не користам кафе за да се разбудам.

Бананите и оревите го подобруваат расположението, го стимулираат производството на хормонот на среќата – серотонин. Доколу секое утро пиете 1 чаша од овој напиток, повеќе никогаш нема да се чувствувате уморни.

Бананите изобилуваат со калиум. Помагаат во правилно одржување на здравјето на срцето, го регулираат неправилниот ритам, го контролираат шеќерот во кр-вта и високиот притисок.

Содржината на калиум во организмот ја намалува количината на натриум, која знаеме дека е ште-тна по здравјето на срцето. Една студија покажува дека луѓето кои консумираат околу 4000 мг калиум на ден, имаат 50% помала шанса од ризик на некои кардиоваскуларни болести.

Здравите возрасни луѓе се препорачува да консумираат помеѓу 3500 – 4700 мг калиум на ден, се разбира во зависност од начинот на живот. Една банана содржи околу 450 г од овој значаен минерал.

Оваа комбинација е доволна да се пие еднаш на ден за да го превенира и намали ризикот од рак. Бананите се одличен извор на витамин Ц, кој помага во бор-бата со слободните радикали во организмот.

Бананите содржат растителни (диететски) влакна кои го намалуваат ризикот од сите видови заболувања на цревата. Оваа комбинација е одлична замена за кафе бидејќи ќе ве разбуди од ноќниот сон, ќе ви даде многу енергија и помага во лесно празнење на цревата.

Лекарите често ја препорачуваат оваа комбинација за желудочни и цревни проблеми, бидејќи витамините и минералите кои ги содржи напитокот ги прочистуваат цревата од разни ток-сини и го подобруваат варењето на храната.

Луѓето кои користат бета – блокатори треба да внимаваат на пречесто консумирање банани, исклучиво со претходна консултација со лекар, бидејќи консумирањето на банани го зголемува количеството на калиум во кр-вта.

Исто така, луѓето кои се склони кон мигрена, треба да внимаваат на консумирањето на овој напиток. Оние кои се алергични на банана, не треба да го пијат овој напиток секојдневно.

Количеството на калиум во организмот, варира кај секој различно и најдобро е да се водите според тоа што функционира за вас и во таа количина да пиете од напитокот. Деталите од целата постапка погледнете ги во видеото ОВДЕ.