Жените отсекогаш се потпирале на природата како извор на здравје и лековити билки кои можат да помогнат при различни состојби. Неправилните менструални циклуси можат да бидат причинети од најразлични фактори, помеѓу кои и посериозни здравствени проблеми.

Секоја жена во својот живот барем петпати се соочува со нередовни циклуси, а причините можат да бидат: вишок килограми, стрес, бременост, полицистични јајници, ендометриоза и многу други. Полицистичните јајници доколку не се третираат навремено можат да формираат миоми во матката или цисти, а во најлош случај може да доведе и до неплодност.

Со модерниот начин на живот, статистички се пресметува дека 10% од жените во Америка страдаат од овој синдром. Со голем број истражувања, пронајдени се лекови за болни и неправилни циклуси, хормонални промени, менопауза и непријатни симптоми кои ги придружуваат овие состојби, но исто така овој лек помага и во лекување на миоми и цисти.

Меѓу растенијата што го штитат здравјето на жените, најистакнати се кантарионот, дамската мантија (вркута), ајдучка трева, бреза, кантарион, жалфија, невенот и валеријана – најприносните дарови на природата. Секоја жена треба да ги има во домашната аптека. Секако, не очекувајте резултати веднаш, потребно е време и трпеливост. Но, не заборавајте дека женското здравје е од витално значење.

Овие билки го смируваат воспалението, отокот, имаат силно антибактериско дејство, се користат за лекување на неплодност, но воедно се и одличен регулатор на хормоните, истовремено се лек за полицистични јајници, ги ублажуваат симптомите на ПМС, постменопаузната депресија и помагаат во губење на вишокот килограми.

Овие билки се користеле уште од античко време, а во средниот век се сметало дека можат да ја зачуваат младоста на жената. Швајцарскиот билкар Јохан Кинкл тврди дека 30% од гинеколошките операции може да се избегнат со употреба на чај од кантарион.

КАНТАРИОН. Покрај споменатите ефекти врз здравјето на жените, кантарионот делува и против миомите, цистите и ендометриозата, ги олеснува симптомите на ПМС и го регулира циклусот. Кантарионот се користи и за болна и тешка менструација, бидејќи содржи танини и  кои го нормализираат кр-вавењето.

Чај за плодност

Измешајте иста количини кантарион и валеријана, а потоа ставете лажичка од смесата во 200 мл врела зовриена вода. Потоа поклопете го чајот и оставете да отстои некое време, не помалку од половина час. Процедете и пијте по три чаши чај на ден три месеци по ред, со паузи за време на менструалниот циклус.

Дамска мантија (вркута) и малина

Измешајте 50 г лист од дамска мантија и 25 г лист од малина. Ставете една полна лажица во 200 мл врела зовриена вода. Поклопете го садот и почекајте најмалку триесет минути. Може да земете најмногу три чаши од овој пијалак во текот на 24 часа.

За полицистични јајници

Измешајте исти количини од кантарион, амброзија и невен, а потоа ставете три лажици од оваа смеса во литар зовриена вода и оставете да отстои поклопено половина час, а потоа процедете. Може да пиете до три чаши, но само неколку денови.

Подготовка на бања

Подготовка: 200 грама сув или свеж кантарион сварете во три литри вода и прелијте го во бања со подготвена млака вода. Опуштете се во водата максимум десет до дваесет минути пред спиење. Оваа бања ќе ги прочисти интимните делови од настаните габи, инфекции и бактериски вани-нгитис. Секогаш избегнувајте миење со многу топла вода бидејќи, инфекциите побрзо се шират во топла средина.

Супер женски чај за цисти и миоми

Измешајте амброзија и кантарион во исти количини. За една чаша чај, потребно ви е една лажичка од смесата да измешате со 250 мл зовриена вода, поклопете го садот и оставете да отстои 10 – 15 минути, а потоа процедете. По желба може да се заслади со мед. Пијте 2 – 3 чаши на ден.

Овој чај го регулира менструалниот циклус и ја ублажува болката, вклучувајќи ја болката во градите. Исто така помага во лекување на габичните инфекции, воспаление на уринарниот тракт, „бело прање“ и воспаление на јајниците.

Чајот е одличен лек против полицистичните јајници, ги ублажува непријатните симптоми на ПМС и менопауза. Ги балансира хормоните, го зајакнува ѕидот на матката и со тоа ја намалува склоноста кон абор-тус, воедно го зајакнува целиот репродуктивен систем. По шест недели консумирање на овој чај, направете пауза од четири недели. Бремените жени не треба да ја пијат оваа мешавина од чај. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска.