Ова е најмоќниот природен антибиотик кој ги уни-штува сите инфекции во телото, а подолу може да го видите и рецептот. Се подготвува од само неколку состојки кои постојано ги имате во домот, а од нивната комбинација произлегува многу моќен лек.

Формулата датира уште од средновековна Европа, во времето кога луѓето стра-дале од сите видови на болести и епи-демии. Овој лек е внимателно подготвен за уни-штување на грам позитивните и грам негативните бактерии.

Doug Beckers / Flickr.com

Овој лек има големо антивирусно и антифугално дејство, ја зголемува циркулацијата на кр-вта и лимфата во сите делови од телото. Одлично помага при кандида. А многу искуства го препорачуваат и го споделуваат за излекување на вирусни, бактериски и габични болести.

Неговото силно дејство не треба да се потценува, а луѓето го сметаат за најдобар лек на сите времиња. Тајната е во внимателно одбраната комбинација на природни и свежи состојки. Пред стотици години, јаболковиот оцет бил еден од најпопуларните домашни лекови што се користеле за лекување на низа здравствени проблеми.

Ги ублажува симптомите на алергија и ја лечи инфекцијата на синусите

Можеби изгледа изненадувачки, но јаболков оцет прави алкализација на организмот. Калиумот, кој се наоѓа во јаболков оцет, го олеснува формирањето на слуз. Можете да користите оцет измешан со дестилирана вода за да ги исплакнете синусите со вдишување на оваа смеса, а потоа да го исплукате за чистење на шуплините на синусите.

Лекува акни и го подобрува тенот

Оцетните и алфа-хидрокси киселините во јаболков оцет имаат одличен ефект врз третманот на акните доколку се нанесат директно на кожата. Пиењето јаболков оцет има ефект на деток.сикација што влијае и ја лечи самата причина за проблеми со кожата.

Го намалува нивото на лош холестерол и лечи настинки

Луѓето кои стра-даат од висок холестерол можат да го подобрат своето здравје со пиење јаболков оцет. Јаболковиот оцет поради неговото алкализирачко дејство врз организмот е силен бо-рец кој му помага на организмот во бор-бата против настинките и грипот. Можете исто така да ги намалите б олките во мускулите кои одат рака под рака со грипот, натопувајќи се во бања во која сте ставиле јаболков оцет.

Помага во опоравување од хроничен замор

За да го подобрите спиењето и да се ослободите од несоницата и да се одморите најдобро во текот на ноќта, користете мед во комбинација со јаболков оцет. Покрај тоа, јаболковиот оцет ги елиминира ток-сините што можат да бидат причина за хроничен замор.

Лечи кандида, лекува дијареа и го третира рефлуксот

Докажано е дека оралната употреба на јаболков оцет ја лекува кандидата поради силните антифугални својства на овој медицински напиток. Јаболков оцет во комбинација со мед пред секој оброк ќе го забрза варењето на храната. Кон-сумирајте 3-5 лажици јаболков оцет дневно како лек против киселински рефлукс. Се препорачува да се зема пред јадење.

Куркумата и куркуминот имаат силно антибактериско дејство. Тие можат да го намалат растот на многу бактерии кои предизвикуваат болести и инфекции во организмот. Двете заедно имаат антимикробно лековито својство. Студиите покажуваат дека од нив може да имаат корист луѓето со срцеви заболувања, остеоартритис и дебелина.

Лукот се користи за ​​намалување на холестеролот, зајакнување на имунитетот и забрзување на метаболизмот, регулирање на кр-вниот притисок, против астма, хроничен синузитис, сезонски алергии, гастритис, воспаленија.

pixabay.com

Кромидот има богата хранлива вредност, содржи малку калории, а во него има и јаглехидрати, протеини, масти, растителни влакна, витамин Ц, Б1, Б6, Б9, манган, калиум, бакар, магнезиум, фосфор и железо. Покрај ова, кромидот содржи и помали концентрации цинк, селен, витамин К, холин и други витамини од Б групата.

Антиоксидантите се одбранбениот механизам на телото од слободните радикали – штет-ни компоненти кои постојано се продуцираат како метаболитички от-пад во телото и оксидативно ги оште-туваат неговите различни клетки и ткива.

Организмот има механизми самиот да продуцира одреден процент на потребни антиоксиданти, но сепак зависи и од внесените. Црвениот кромид, генерално содржи антоцијанини – специјални растителни пигменти (му го даваат црвеното обојување) од групата на флавоноидни антиоксиданти.

Различните видови кромид содржат и над 25 други видови флавоноидни антиоксиданти од кои најпознат и во најголемо количество е кверцетинот (кромидот е најдобар извор на овој антиоксидант).

Гингеролот кој се наоѓа во ѓумбирот може да го намали ризикот од развој на поголеми инфекции. Тој се смета за одговорен и за инхибирачкото дејство на ѓумбирот врз развојот на многу бактерии од различни видови.

pixabay.com

Ѓумбирот може да помогне при гадењето и нагонот за повраќање. Традиционално се употребувал при мачнини и гадење, особено при оние нагони за повраќање кои се појавуваат наутро.

Помага за намалување на б олките во мускулите. Антивоспалителните својства на ѓумбирот можат да помогнат кај остеоартритисот. Остеоартритисот е многу чест здравствен проблем, особено кај постарите лица. Оваа болест подразбира дегене.рација на зглобовите во телото, што води до хронични б олки и вкочанетост во нив.

Ѓумбирот може драстично да влијае на намалување на шеќерот во кр-вта и да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Ѓумбирот може значително да ги намали менструалните б олки.

Ѓумбирот може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол во кр-вта. Исто така помага при превенција кај Алцхајмеровата болест. Ваквата состојба е доста честа појава кај постарите лица.

Ѓумбирот има многу богат состав. Содржи калиум и манган (затоа е добар за срцето и превенцијата од болести), како и витамини А, Ц и Б комплекс. Поради своите антиинфламаторни и аналгетски ефекти, се користи за помош при б олка и воспаление. Помага при б олки во мускулите и грбот и грчеви во менструацијата.

Потребни состојки: 700 мл свеж јаболков оцет (секогаш користете органски), 1/4 шолја ситно сечкан лук, 1/4 шолја ситно сечкан кромид, 2 свежи пиперки, 1/4 шолја рендан ѓумбир, 2 лажички рендан корен од рен, 2 лажички куркума во прав или 2 мали коренчиња.

Fæ / wikimedia

Постапка: Сите состојки измешајте ги во чинија, освен јаболковиот оцет. Префрлете ја смесата во тегла. Најдобро е 2/3 од состојките да бидат суви, а остатокот да се надополни со јаболковиот оцет. Теглата затворете ја добро и протресете ја.

Чувајте ја теглата на ладно и суво место во период од 2 седмици, со повремено протресување, неколку пати во текот на денот. По изминати 14 дена, процедете ја течноста низ газа. Тоникот треба да се чува на темно и суво место, не во фрижидер. Има долг рок на траење.

Начин на употреба: Не го разредувајте со вода, бидејќи на тој начин ќе му се намали ефектот. Кон-сумирајте по 1 лажичка секој ден за зајакнување на имунитетот. Количината зголемувајте ја секојдневно, се додека да стигнете до 1 мала шолја дневно.

Доколку се лекувате од сериозна болест или инфекција, кон-сумирајте по 1 лажичка, 5 – 6 пати во текот на денот. Овој лек е безбеден за трудници и деца во помала количина. Дополнителен совет: Може да го користите во кујната, помешан со маслиново масло како додаток во салата или други јадења.

Забелешка: Користете ракавици при подготовка на лекот, посебно додека ги сечкате лутите пиперки. Бидете внимателни, нивниот мирис е многу јак и може веднаш да ги стимулира синусите. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска