Повремено може да се случи срцето да прескокне едно до две отчукувања и брзо да се врати во нормала. Но, понекогаш овој процес може да стане „хроничен“ и да се дијагностицира аритмија.

Главните причини за прескокнување на срцето се прекумерна ментална работа, прекумерна физичка активност и закрепнување на организмот по тешки болести. Многу медицински состојби и болести можат да доведат до аритмија, вклучително и промени  во структурата на срцето.

Блокирани артерии во срцето, висок кр-вен притисок, дијабетес, нару-шувања на тироидната жлезда, с трес, употреба на лекови, пу-шење, прекумерна кон-сумација на кафе и ал-кохол, одредени додатоци во исхраната исто така, можат да бидат причина за појава на аритмија.

Повеќето луѓе не се ни свесни дека имаат аритмија, поврзувајќи ги нејзините симптоми главно со хроничен замор. Само кога ќе се појават посериозни компликации, се дијагностицира проблемот.

Покрај тоа што пациентот забележува дека нешто не е во ред со ритамот на срцевиот мускул, може да се појават и знаци како блага главоболка, б олка во гра.дите, можна вртоглавица и несвестица, отежнато ди.шење или ладна пот.

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ЗА ТРЕТМАН НА АРИТМИЈА

Глог како природен лек за аритмија

Глогот е еден од најбезбедните и најефикасните билки кога станува збор за лекување на болести на кардиоваскуларниот систем, а тоа важи и за лекување на аритмија. Лековитите делови на глогот се темно црвени бобинки, малите бели цветови и лисјата.

Глогот го зајакнува срцевиот мускул и го подобрува протокот на хранливи материи и кислород низ кр-вотокот на секој дел од телото. Ги шири артериите што носат к рв до срцето, така што ги добива и потребните хранливи материи за нормална работа.

Терапијата со глог треба да трае најмалку три месеци за да се почувствуваат ефектите. Подготовка на лекот: 1 кг плодови глог се потопуваат во чиста вода. По половина час, изблендирајте ги, а потоа повторно прелијте ги со вода да отстојат во наредните 24 часа.

Следниот ден згответе ги, а откога водата ќе зоврие, намалете ја температурата на ринглата и гответе уште 30 минути. Процедете ја добиената течност и складирајте ја во фрижидер.

Плодовите сомелете ги уште еднаш во блендер и измешајте ги со првата вода. Згответе 1/4 од таа количина, лекот се чува во фрижидер, а се кон-сумираат 6 – 12 лажички дневно додека срцевиот ритам да се регулира.

Билката „Ангелика“ ги елиминира симптомите кои ја придружуваат аритмијата

Своето име го добила во средниот век кога се користела за лекување на заразни болести како што се ко-лера и чу.ма. Ова лековито растение содржи дури 14 соединенија кои брзо ги ублажуваат сите симптоми кои ја придружуваат аритмијата.

Ангеликата третира и други кардиоваскуларни болести и нару-шувања како што се ангина пекторис. Успешно го намалува високиот кр-вен притисок. Ја прочистува кр-вта и ја подобрува циркулацијата додека ги исфрла ток-сините преку кожата.

Подготовка на лекот: Ставете ја свежата билка во блендер во комбинација со сирово овошје, лук и малку мед. Оваа смеса кон-сумирајте ја секојдневно помеѓу 2 оброци.

Коприва за лекување на аритмија

Изобилува со витамини и минерали кои го штитат срцето, а исто така го регулира пумпањето к рв и отчукувањата на срцето. Особено е нагласена високата концентрација на витамин Ц и железо, поради што се зголемува производството на црвени кр-вни клетки, а со тоа се олеснува и транспортот на други хранливи материи и кислород низ кр-вотокот.

Витаминот Ц ја забрзува апсорпцијата на железо, а железото е клучна компонента на хемоглобинот. Флавоноидите во копривата, како што се кверцетинот и каемферолот, го намалуваат кр-вниот притисок и спречуваат развој на о пасни кардиоваскуларни заболувања. Подготовка на лекот: Ставете 2 лажички коприва во 200 мл зовриена вода и оставете да отстои поклопено 10 минути. Потоа испијте го чајот.

Хмељ како лек за аритмија

Хмељот се користи при третман на нару-шувања на кардиоваскуларниот систем, лекување на аритмија и подобрување на циркулацијата. Ова растение е особено важно за аритмија предизвикана од с трес.

Исто така ја намалува можноста за згрутчување на кр-вта и појава на тромб. Го зголемува нивото на добар холестерол и го намалува лошиот холестерол. Хмељот содржи бета-глукани, растворливи влакна кои исто така имаат корисен ефект врз срцето, но и кр-вните садови.

Подготовка на лекот: Ставете 1 лажичка чај во 100 мл зовриена вода и оставете да отстои поклопено 10 минути. Пијте го чајот попладне после оброк и навечер пред спиење.

Најдобриот лек за срце и аритмија, го пијам со години и многу е делотворен – рецепт 

Подготовка: 10 стебленца магдонос се варат во вода, 10 минути по зовривањето. Се процедува водата, а магдоносот се става во 1 литар домашно вино и се додава 300 г мед и 2 лажички јаболков оцет.

Напитокот се враќа на рингла да вари уште 4 минути, а кога ќе се излади се складира во чисто стаклено шише. Кон-сумирајте 2 – 3 лажички наутро и попладне. Доколку ги почувствувате симптомите на аритмија, слободно земете уште 2 лажички.

Овој рецепт е проверен и за него се знае многу. Билкарите го препорачуваат за секакви срцеви проблеми, а често е присутен и во книгите за народна медицина.

Споделено искуство од Марија: „Пет години имав аритмија, срцето ми чукаше преку 150 пати во минута. Ги поминав сите терапии, но сè беше залудно. Престанав да јадам месо, а овој лек многу ми помогна:

Подготовка: Навечер во половина чаша вода ставете 2 лажички шеќер, оставете да отстои до следното утро, а наутро промешајте и испијте. Овој лек ми помогна за неполни 5 дена. Ако повторно почувствувате прескокнување, два дена по ред земете го лекот и веднаш смирува. Овој лек НЕ е наменет за дијабетичари.

МАСАЖА: Понекогаш поради зголемен адреналин, се јавува напнатост во жлездите, кои го пренесуваат товарот на срцевиот мускул. Обично, овој феномен се јавува како последица на с трес, бидејќи жлездите лачат премногу хормони кои го иритираат срцето, па затоа почнува да работи брзо и трепери.

Со цел да се врати функционирањето на жлездите во нормала и да се спречи притисокот врз срцевиот мускул, потребно е само да се стиснат тупаниците и нежно да се масира долниот дел од грбот покрај ‘рбетот, од двете страни. Доволно е да го направите тоа 2-3 минути на ден.

При на-пад на аритмија, лицето треба да лежи на грб и да дише бавно преку носот. Потоа ставете ладна облога во областа на телото од градната коска кон лево и почекајте да се врати ритамот на срцето во нормала.

Избегнувајте мрсна храна и не кон-сумирајте никотин, ал-кохол, кафе, црн чај, зелен чај и енергетски пијалаци. Физичката активност е исто така важна. Вежбањето ќе го намали нивото на лош холестерол во кр-вта, ќе го регулира кр-вниот притисок и ќе го подобри здравјето на срцето и кр-вните садови.

Препорачливо е да одвоите околу 30 минути на ден за каква било физичка активност, но внимавајте да не се заморувате премногу и да не ги надминувате сопствените граници.

Избегнувајте с тресни ситуации. С тресот може одеднаш да го подигне нивото на кр-вниот притисок и да ја зголеми склоноста кон формирање на грутки во кр-вта. Редовно проверувајте го притисокот и нивото на холестерол. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска