Билката алое вера води потекло од Северна Африка. Нејзиното име потекнува од арапскиот збор „алоех“, што значи „горчлив“. Алоето го добило своето име поради нејзиниот сок, кој има горчлив вкус.

Постојат повеќе од 200 видови на алое, но само 4 од нив имаат лековити својства. Видот Аloe Barbadensis Miller е на врвот на оваа листа бидејќи има најголем број на лековити својства.

Првите напишани траги од алое се наоѓаат на сумерските глинени тули, 2100 години п.н.е. Биле направени во времето на кралот Акад и каде се опишуваат лековитите својства на ова растение.

Антиката на ова растение е потврдена од египетски папируси, 1500 години п.н.е. Познатата „Египетска книга на лекови“ на Еберс папирусот се открива правилниот начин на користење на алое верата.

Египќаните ја нарекувале „билка на бес-мртноста“. Тие ја користеле во лекување на инфекции, против пара.зити и кожни болести. Клеопатра сметала дека алоето е изворот на нејзината убавина и се капела во нејзиниот сок, а фа.раоните го носеле во нивниот задг-робен живот.

Африканските ловци користеле алое како природен дезодоранс. Филипинците користеле алое за лекување на инфекции на бубрезите. Во Индија, Ки-на, Грција и Римската Империја, алое верата се користела како лек против по.вреди, у.боди, из.гореници, инфекции, воспаленија и отоци.

Ајурведата ја смета алое верата како билка која го подмладува телото. Според Ајурведата, алое верата содржи дури 4 вкусови: сладок, кисел, горчлив и лут вкус. Билките кои содржат 4 вкусови, се ретки и се сметаат за исклучително лековити.

Ар.мијата на Александар Велики користела алое не само за надворешна употреба. Пред долгите патувања, вој.ниците пиеле сок од алое вера за да се заштитат од инфекции, кои лесно можеле да ги добијат преку локалната храна и вода. Според легендата, алое верата ја направила ар.мијата на Александар неуни-штлива.

Кралот Соломон многу ги ценел лековитите својства на ова растение, дури и одгледувал сопствена алое вера.  Целсус, Диоскорид, Плиниј Постариот и многу други писатели ги опишале својствата на алое вера во своите книги. „Знаеме толку многу и толку малку за ова растение! Историјата и тајните на алое верата само чекаат да бидат откриени.“

Најновите истражувања покажуваат дека секојдневната кон-сумација на сок од алое вера го подобрува здравјето на целиот организам. Благодарение на лековитите својства на алое вера, сокот од ова растение значително помага во контролата на шеќерот во кр-вта. Покрај тоа, придонесува за зајакнување на отпорноста и зајакнување на имунитетот.

Сокот од алое вера содржи над 200 хранливи материи и е богат со витамини и минерали како калциум, бакар и натриум, магнезиум, калиум и цинк, витамини Ц, Б и Е и фолна киселина.

Сокот од алое вера е особено богат со витамин Ц, околу 220 милилитри сок од алое вера содржи 9 г витамин Ц. Тој е многу важен за општото здравје на организмот, здравата имунолошка функција и синтезата на колаген.

Сокот од алое вера помага при дигестивни проблеми како запек, го одржува телото хидрирано, го регулира нивото на шеќер во кр-вта, има антиинфламаторно дејство, особено на усната шуплина, има корисен ефект врз здравјето на кожата, го зајакнува имунитетот. Гелот од алое вера се користи за из.гореници и луз-ни, кас.нувања од комарци и други инсекти, што е особено корисен во летните месеци.

I Рецепт: Сок од алое вера

Алое вера најчесто се кон-сумира во форма на сок. Препорачливо е да кон-сумирате сок наутро или 2-3 часа пред спиење. Може да пиете и сок од алое вера 20-30 минути пред оброците, така што телото може да ги искористи сите витамини и минерали. Сокот може да се вклучи како додаток во исхраната, и покрај тоа природно помага во бор-бата против инфекции и болести.

Потребни состојки: 1 лист алое вера, 1 чаша вода (200 мл).

Постапка: Исечете еден лист од алое вера и измијте го. Потоа исечете го листот на половина за да можете да го одделите гелот од внатрешноста на листот. Откако ќе го одделите гелот, ставете го во мешалка и добро изблендирајте. Ставете две мали лажици гел во една чаша вода. Остатокот од гелот од блендерот можете да го ставите во тегла и да го чувате во фрижидер до една недела.

II Рецепт: ВИНО ОД АЛОЕ ВЕРА – за стомачни тегоби, астма, алергија и проблеми со црева. Виното од алое и мед ја чисти кр-вта, ги отстранува штет-ните материи од организмот, го зајакнува имунолошкиот систем.

Потребни состојки: 200 г алое вера (Aloe barbadensis), 100 г лист од жалфија, 100 г корен од цикорија (Cichorium intybus), 100 г шипки (дива ружа), 200 г мед со саќе, 200 мл црвено вино.

Постапка: Се меле свежото алое, жалфијата и цикоријата, како и шипинките од дива ружа заедно со медот во саќето. Смесата се складира во стаклена тегла, се прелива со виното, добро се промешува за да се изедначи и се затвора. Откако ќе отстои 7-10 дена на темно и ладно место, виното се процедува во темни стаклени шишиња и се кон-сумира по 3-4 пати дневно по една голема лажица.

III Рецепт: ЛОСИОН ЗА ЛИЦЕ ОД АЛОЕ – за дамки, луз.ни, акни, црвенило и други проблеми

Потребни состојки: 50 мл вода од ружа, 50 мл глицерин, 50 мл сок од алое , 1-2 лажици свежо исцеден лимонов сок.

Постапка: Сите состојки ставете ги во едно стаклено шишенце и добро протресете за да се соединат. Претходно алоето треба добро да се измие и да се изблендира гелот. Со лесна маса-жа се нанесува лосионот на влажно и претходно исчистено лице од шминка, а потоа се плакне со топла вода. Овој лосион има краток рок на употреба од 3-5 дена, па можете да користите и како облоги за кожа.

IV Рецепт: Лек за р ак според ру ски лекар. Според рецептот на ру скиот лекар Савински, од алоето може да се приготвува и лек кој се користи во бор-бата против р акот и други теш.ки заболувања.

Потребни состојки: 300 г свеж лист од алое, 700 мл чисто црно вино, 500 г цикорија,   400 г мед со саќе и 400 мл 90% медицински ал-кохол од аптека.

Постапка: Алоето се мие, се цеди и му се отстрануваат боцките. Потоа се меле на машина, па сите состојки по ред му се додаваат и убаво се меше додека рамномерно да се распоредат и да се соединат во еднолична смеса.

Добиената смеса се става во темно шише или тегла со широк отвор и добро се затвора. Се чува на темно и ладно место, не во фрижидер. После 7 дена може да се започне со употреба.

Првите 5 дена, се кон-сумира трипати на ден по една кафена лажичка, два часа пред оброк, а следните 5 дена, трипати по една супена лажица, еден час пред јадење. Овој лек помага кај тубер-колоза, астма, чир на желудник, ревматизам, гине-колошки проблеми и р ак. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.