Најобичниот крем во комбинација со витамин од аптека е најдоброто нешто досега…Помешајте, употребете и гледајте ги промените…

Во овој текст ќе опишеме различни начини на користење на Нивеа кремот за нега на кожа, коса и други делови од телото.

Авторот ги нагласува практичните и економските предности од користењето на Нивеа кремот како алтернатива на скапите козметички производи.

Маска за лице со витамин Е, одлична за сува и оштетена кожа, за суперхидратација. Се препорачува да се измеша Нивеа кремот со витамин Е за да се направи хранлива маска за лице.

Оваа комбинација ја хидрира кожата, ги намалува брчките и ја прави поеластична. Маската се нанесува на чиста кожа, вклучувајќи го и пределот околу очите и нежно се трие додека целосно да се апсорбира.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
3 капсули витамин Е
1 лажица нивеа крем

ПОСТАПКА И УПОТРЕБА: Истискајте го витаминот од капсулите и помешајте го со кремот додека да се изедначи. Нанесувајте на чиста кожа секоја вечер наместо ноќен крем. Се чува во фрижидер.

ЛИЦЕ 20 ГОДИНИ ПОМЛАДО: Мачкајте се со ова секоја вечер, па ќе бидете изненадени од резултатот

Маска од маслиново масло и крем Нивеа: За борба против брчките и фините линии, се препорачува да се измеша Нивеа кремот со екстра девственото маслиново масло.

Оваа мешавина е исто така смирувачка и хидратантна. Откако ќе го нанесете на лицето и вратот, оставете го да делува пет минути пред да го исплакнете.

Нивеа крем со кафе против брчки: Комбинацијата на Нивеа крем со мелено кафе се користи за намалување на видливоста на брчките и темните кругови.

Оваа маска се нанесува на кожата, се остава да делува одредено време, а потоа се мие со топла вода. Авторот нагласува дека се работи за едноставен и евтин третман кој може да ги замени поскапите козметички производи.

НИВЕА И ОРИЗ: Комбинација која ќе ви даде изглед на 16-годишна девојка, без разлика на возраста…

Хидратантен третман за коса: Нивеа кремот се препорачува како брз и ефикасен третман за хидрирање за сувите врвови на коса.

Се нанесува после миење на косата, фокусирајќи се на врвовите и должината на косата, со цел дополнително да ја хидрира и да спречи кршење.

Отстранување шминка: Нивеа кремот може да се користи и како благ отстранувач на шминка. Авторот препорачува да се нанесе кремот на подлогата и нежно да се отстрани шминката од лицето, што е погодно за брзо и ефикасно чистење на кожата.

ЕВТИН, А ТОЛКУ ДОБАР КРЕМ: Сите знаат дека е корисен, ама речиси никој не знае за овие работи…

Покрај споменатите апликации, се истакнуваат и други употреби на кремот Нивеа, како што се нега на нокти, балсам за усни, смирување на иритациите на кожата и нега на суви места како што се лактите и стапалата.

Авторот спомнува и практични примени како што се заштита на чевлите од влага и продолжување на дејството на парфемот. Рецептот погледнете го ОВДЕ.