ЛИЦЕ 20 ГОДИНИ ПОМЛАДО: Мачкајте се со ова секоја вечер, па ќе бидете изненадени од резултатот

Јелена сподели рецепт за приготвување на домашен крем против брчки кај зрела кожа, кој го прави лицето за 20 години помладо. Како што вели таа, ова е најмоќниот природен колаген досега.

Таа порачува да го испробате и да ги споделите искуствата, зашто ќе заштедите многу пари. Овој домашен крем ја затегнува кожата и го осветлува тенот. Со помош на евтиниот „нивеа“ крем ќе и овозможите на вашата кожа да изгледа многу помладо од вашите години.

Маската ја отвора кожата и дава свежина и блескав изглед, а особено благопријатно делува на пределот од лицето, вратот и деколтетот. Се прави во помали количини за секогаш да ја имате во свежа состојба.

Самиот „нивеа“ крем содржи состојки кои на кожата и даваат дополнителна мекост, ефикасна е за отстранување на плитките брчки, односно фините линии на лицето. Втората состојка е лимонот кој штити од сушење и ја отстранува пигментацијата.

Лимонот ја прави кожата сјајна и блескава, а наместо лимонов сок можете да користите и сок од портокал, ќе го има истиот ефект. Ова е проверен рецепт за затегнување на кожата, нема да погрешите ако го направите.

Третата состојка е млеко во прав и има функција да ја одржува кожата чиста, со чисти пори и изедначување на тенот. Покрај тоа ја омекнува и на допир ја прави свиленкаста. Еве што ви е потребно за помала количина:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 мали лажички „сина“ нивеа крем, сок од 1/4 лимон (приближно една кафена лажичка), 1 кафена лажичка млеко во прав, 1 кафена лажичка алое вера гел (купечки или изваден од еден помал лист)

ПОСТАПКА: црпенете две мали лажички од нивеа кремот и претурете ги во соодветно помало кутивче или стаклена тегличка. Изматете ја малку со лажичката за да омекне. Потоа додајте една мала лажичка сок од свежо исцеден лимон (1/4).

Добро промешајте за да се соедини сокот со кремот. Потоа додајте млеко во прав и повторно измешајте за да се изедначат состојките во хомогена, мазна кремаста смеса. Најпосле додајте го алое вера гелот и добро изедначете.

УПОТРЕБА: нанесете на чиста кожа навечер, на целото лице, вратот и деколтето, направете лесна масажа за да се впие што повеќе и оставете да делува еден час. Потоа исплакнете се со млака вода, избришете со нежна крпа и нанесете бадемово масло или вашиот хидрантен крем.

Оваа маска е одлична за дехидрирана кожа. Кремот чувајте го во фрижидер до седум дена. Деталите од целата постапка можете да ги погледнете ОВДЕ.

Претходна статијаИЗБРКАНО СРПСКО СЕМЕЈСТВО ОД РЕСТОРАН ВО АЛБАНИЈА: Нарачале пијалак, а добиле „клоца“-Веднаш го прекинале летувањето
Следна статијаОБИЧЕН АСПИРИН Е СПАС ВО ВАКВИ СИТУАЦИИ: Помага и кај некои работи за кои никогаш не би помислиле – 11 начини за користење