Според твдењето на нутриционистите, лекарите и другите медицински експерти, редовната употреба на медот помешан со цимет, е природен лек кој може да ви помогне во борбата против многу болести.

Медот се користи како народен лек против многу болести повеќе од 4.000 години. Египќаните го користеле за лекување на ра.ни, Грците верувале дека тоа го продолжува животот, Индијанците верувале дека ја одржува хармонијата во телото.

Најголемата предност на домашните лекови е тоа што несамо што пружаат голем број на лековити својства, туку и го одржуваат општото здравје. Од овие состојки за лекување на различни болести, научниците и докторите и натаму се збунети со феноменалните резултати.

Циметот и медот се позната комбинација во к инеската медицина и потекнува од многубројни древни медицински текстови. И двете состојки имаат својства кои се одлични за вашето здравје.

Есенцијалните масла кои се добиваат од циметот и ензимите од медот имаат антимикробни својства кои ја помагаат дигестијата и лекуваат различни болести.

Комбинацијата од мед и цимет може да спречи срцеви заболувања. Најдобриот начин да ја искористите оваа комбинација е да направите паста од неа. Можете да ја консумирате така, еднаш или двапати дневно или како вкусен појадок кога ќе мачкате лепче.

Дали знаевте дека една лажичка мед и ¼ лажичка цимет е најдобрата мешавина со која се победува настинката за еден-два дена? Консумирајте двапати дневно во период од 3 дена, па ќе ги добиете најдобрите резултати.

Комбинацијата од цимет и мед е одлична против настинки и кашлица, па дури и за затнат нос. За да направите ефикасна смеса, потребно е да направите мешавина од 1 лажиа мед и ¼ лажица цимет и ќе забележите високо ниво на антибактериски својства и моќни антиоксиданти кои можат да ја излекуваат инфекцијата.

Еве неколку примери за тоа како циметот и медот треба да се користат за одредени болести, вклучително и хронични болести како што е артритисот.

Рецепти:

За да се намали холестеролот и к рвниот притисок:

Направете 500 мл чај (некој билен чај како што е од мајчина душичка, на пример) и додајте две лажички мед и три лажички цимет. Користете го редовно чајот направен на овој начин за да ги намалите нивоата на холестерол во крвта за 10%. Напитокот можете да го подготвувате и само од мед и цимет во овој сооднос, растворено во топла/млака вода.

Како лек за кардиоваскуларни болести:

Наутро, наместо џем или мармалад на лебот, намачкајте мед со цимет. Редовното консумирање на овој појадок ќе ви помогне да спречите срцев у дар и да го намалите нивото на холестерол во кр-вта.

Против артритис:

Две лажички мед и една лажичка цимет додајте на 200 мл врела вода. Овој напиток се пие наутро и навечер и помага при лекување на хроничен артритис.

Против воспаление на жолчното кесе

Ако имате воспаление на жолчното кесе, можете да го користите рецептот за артритис со таа разлика што во топлата вода ќе додадете две лажички цимет и една лажица мед.

Против настинки:

Ако често сте настинати, јадете мешавина од една лажица мед со половина лажичка цимет. Редовно земање на оваа мешавина ќе помогне во лекување на настинка, хронична кашлица и затнати синуси.

Зајакнување на имунолошкиот систем:

Се препорачува редовно да ги консумирате овие намирници, бидејќи тие помагаат во зајакнување на вашиот имунолошки систем и го штитат вашето тело од бактерии и вируси.

Cara Faus / Flickr.com