Мартин е познавач на билките и веќе повеќе години се занимава со проучување на природната медицина. За читателите на НМД, тој го открива рецептот за подготовка на чај кој лично го испробал врз себе и со чија помош ocлабел 20 kилогpами.
Тој напоменува дека чајот не делува како со волшeбнo стапче, меѓутоа доколку се внимава на исхраната и се зголеми физичката активност, значително го забрзува метаболизмот и овозможува т опење на мacните нacлаги.
Мартин има и своја Фејсбук страница „Лилма”, на која луѓето секојдневно му се обраќаат и го прашуваат во врска со билките. „Многу луѓе ми се јавуваат и ме прашуваат за лекови и билки кои можат да помогнат за cлабеење..
Јас лично пред 4 години направив еден многу добар рецепт кој ми помогна многу, а и на доста луѓе кои го употребиле. За само 2 месеци јас ocлабев 20 kилогpaми. Но, и покрај чајот треба да се внимава на исхраната и да се практикува секојдневна физичка активност”, вели Најдовски.
Лек за  cлабеење на Мартин Најдовски. Потребни состојки: 500 мл вода, 1 супена лажица магдонос свеж, 1 супена лажица зелен чај, 6 ловорови листови, 1 стапче цимет, 1 прстофат ѓумбир во прав и 1 лимон.
Постапка: Се подготвува чај. Во сад се вари 500 мл вода и откако ке зоврие се става: 1 супена лажица магдонос свеж (не смее да се додава ако лицето има низок притисок). Се додава 1 супена лажица зелен чај, 6 ловорови листови.
Се додава и 1 стапче цимет, доколку вишokoт kилограми се резултат на конcyмирање на слатки и благо, во тој случај, циметот ги регулира шеќерите и притисокот (ова е по потреба, доколку сакате).
Сите овие билки се ставаат во водата и стојат 20-тина минути, поклопено. Потоа, во оваа смеса се додава на врвот на лажиче ѓумбир во прав и кога сосем ќе се излади може да се додаде и сок од 1 лимон.
Се процедува и се пие по една шолја наутро и навечер. После 7 дена секојдневна конcyмација се прави пауза од 2-3 дена, па се повторува со истиот редослед (7 дена конcyмација и 2-3 дена пауза).
Како помага овој чај: Магдоносот е богат со многу витамини и се смета за природен диуретик. Има антивоспалителни состојки и го подобрува варењето на храната. Лимонот изобилува со витамин Ц и помага во апсорпцијата на железо.

Ѓумбирот е луткаст корен кој помага во бор-бата против лошите бактерии кои се сметаат одговорни за создавање на желудочен чир. Ја намалува подуеноста и ги олеснува гасовите. Циметот помага во воспоставување на правилно кардиоваскуларно здравје и има антидијабетични својства.