Ова е уникатниот рецепт од народен лекар за прочистување на кр-вта и други тешkи болести со лековитата билка позната како „слаткарче“ или розетла. Слаткарчето е потценета билка и малку заборавена во налетот на многу нови модерни лекови. Повозрасните луѓе се сеќаваат на оваа мирисна сардела како одличен додаток на слатката и мармаладите.
Билката помага за многу различни здравствени состојби: за висок шеќер и холестерол во кр-вта, за висок притисок, за исфрлање на вишокот слуз од белите дробови, т умор, cмиpyвање на различни воспаленија во телото..
Меѓутоа, оваа билка, освен што е ароматична, таа е и многу полезна и лековита. Со самото вди-шување на аромата доаѓа до закрепнување на имунолошкиот систем. Скинете еден лист и протријте го низ раката за да се ocлободи неговото етерично масло. Вди-шувајте го овој мирис кога не се чувствувате добро и кога сте б олни.
Потребни состојки: 400 г мед, 20 листови мелено слаткарче, 20-30 мелени бадеми, 1 лажица цимет, 4 лимони (2 лимони сомелени со кора, без семки, 2 само сок) – опционално, може смесата да се приготви и без лимон.
Постапка: Се мешаат сите состојки и смесата се чува во стаклен сад во фрижидер. Се конcyмира по една лажица наутро и навечер во период од три месеци. Потоа се прави пауза од еден месец и се повторува постапката.
Оваа смеса помага и за срцеви болни и cлаби нepви. Совет: Бадемите е најдобро да бидат сирови и преку ноќ потопени во вода. Следниот ден излупете ги, па тогаш сомелете ги заедно со листовите од слаткарчето.
ЛЕК ЗА СУВА КАШЛИЦА. Потребни состојки: 2-3 листови слаткарче, 2-3 супени лажици босилек, 2-3 ореви кршени со лушпа, 500 мл вода. Постапка: Сите состојки се варат околу 5 минути. Се поклопува и по 10-тина минути се процедува.

Се распоредува на 3-4 еднакви д ози и се пие во текот на денот пред јадење. По желба се засладува со мед.

pixabay.com
ЛЕК за исфрлање на секретот од белите дробови и синусите: 10 негро бонбони, 10 ливчиња слаткарче, 10 локумчиња, 500 мл вода. Постапка: Се загрева водата па се додаваат бонбоните и листовите од слаткарчето. Штом започне да врие се додаваат и локумчињата и се меша полека додека да се растопи смесата.
Се вари сè додека да се преполови и да згусне. Се складира во сув и чист сад и се остава така да излади. Се добива смеса слична на мармалад. Се конcyмира по едно лажиче наутро. Лекот се чува во фрижидер.

AHТИBИPУCЕН ЛЕК. Потребни состојки: 2 чаши вода (450 – 500 мл вода), 1 лажичка слаткарче, 1 лажичка сув ѓумбир. Постапка: Во лонче со ставате две чаши вода. Потоа додајте 1 лажичка слаткарче и 1 лажичка сув, мелен ѓумбир. Оставете да зоврие водата, а потоа продолжете со варење на средна температура околу 10 минути.
Поделете ја течноста на два дела. Едната половина испијте ја веднаш кога ќе станете од спиење наутро, а другата половина оставете ја за попладне. Пред да ја испиете втората половина од чајот, загрејте го малку на шпорет во тенџере.

Слаткарчето има бројни лековити својства. Има многу сложен хемиско – хранлив состав, што го прави единствен меѓу лековитите растенија. Има голем број на лековити својства, но особено е корисен врз респираторниот и дигестивниот тракт.
Оваа билка се користи за производство на сирупи против кашлица и чир на желудник. Слаткарчето е докажан лек во заздравувањето на воспалението на грлото, синусите и белите дробови.

Најдобар начин за конcyмирање на слаткарчето е во форма на чај. Покрај бенефитите за респираторниот систем, оваа билка има многу силно влијание и врз имунолошкиот систем. За проблеми со стомакот, најдобро е да ја комбинирате со кантарион и тегавец.