Лесно ќе ја отстраните вртоглавицата со помош на овој едноставен трик

Вонредниот професор по оториноларингологија Керол Фостер, од Универзитетската болница во Колорадо, открива начин со чија помош за кратко време поминува вртоглавицата.

Техниката која е позната како „полу колут“ им помогнала на бројни пациенти кои патат од вртоглавица. Па, доколку и вие имате ваков проблем, пробајте!

За да се ослободите од вртоглавицата, прво клекнете. Подигнете ја главата и погледнете во плафон, а потоа спуштете се на под, како да се подготвувате да направите „колут напред“.

вежба „полу колут“ за спречување на вртоглавица

Потоа свртете ја главата кон левиот лакт. Пауза… и дишете, додека вртоглавицата да помине.

Вратете ја главата во средна положба, па подигнете ја. Седнете и брзо издишете. Ќе почувствувате прекрасно олеснување.

Можете да го погледнете видеото од професорката за подетални информации:

 

Претходна статијаПрироден лек за третирање на варикозни вени и уморни, болни нозе
Следна статијаСе топи во уста: Рафаело колач готов за 20 минути