Лекувањето на цироза на црниот дроб е можно, но само ако строго се придржувате до некои од подолунаведените рецепти – тврдат најпознатите руски билкари.

Цирозата е сериозна болест која има повеќе причини на настанување, а најчести се ал-кохолизам и хепатитис Ц. Во почетната фаза на болеста, цирозата треба да се третира со сок од глуварче. Пијте две до три лажици од сокот секое утро на празен стомак се додека се почувствувате подобро.
Прелијте ал-кохол врз 100 грама сибирски женшен. Затворете ја теглата или шишето добро и чувајте во фрижидер 2 седмици. Потребно е пијалакот да се складира во стаклено шише. Растворете десет капки од тинктурата во малку вода и кон-сумирајте пред јадење.
Сибирскиот женшен (Eleutherococcus senticosus) ги стимулира имунитетните клетки на организмот. Истражувањата покажале дека може да биде многу ефикасен во третманот на болести на имунолошкиот систем, вклучително: ХИВ, синдром на хроничен замор и автоимуни болести како што е лупус.
Ефектот на куркумата врз чистењето на црниот дроб е откриен пред многу векови во Индија. Нивните јогини кон-сумираат мелена куркума со векови, што го стимулира црниот дроб и помага при исфрлање на ток.сините од телото.

Овој зачин е особено корисен за жените. Затоа, куркумата треба редовно да се додава во сите супи и други јадења, се додека да се забележи подобрување на состојбата. Кога ќе се појават првите симптоми на цироза, започнете да јадете артичока секој ден.

Помага да се регенерираат клетките на црниот дроб и воедно да се заштитат. Артичоката исто така го отстранува ал-кохолот од телото и го намалува неговиот ефект.

I мешавина од билки – шипинка 80 г, пиреј билка 80 г и лист од коприва 40 г. Истурете околу четири лажици од мешавината од билки во две чаши зовриена вода и оставете да отстои преку ноќ.
Наутро, ставете во тенџере на рингла сè да зоврие околу 10 минути, исцедете и пијте во текот на целиот ден во мали голтки. Треба да пиете сè додека цирозата целосно да исчезне, а еден ден во неделата (по ваш избор кој ден), не кон.сумирајте храна односно применете автофагија со кон-сумирање само на овој напиток и вода.
Наскоро ќе почувствувате значителен напредок – цирозата значително ќе се намали или целосно ќе исчезне.

II мешавина од билки – лист коприва 50 г, лисја од нане 50 г, корен од глуварче 50 г. Истурете две лажици во две чаши оладена вода, која претходно била зовриена. Оставете да отстои преку ноќ.
Наутро, ставете сè да зоврие уште 10 минути, процедете и прелијте во термос. Кон-сумирајте по 2/3 чаша течност 2 пати на ден, пред ручек и вечера. Пијте во мали голтки, а третманот трае три до шест месеци.

III мешавина од билки – медуница (лат. Pulmonaria) 100 г, камилица 100 г, мајчина душица 100 г, ајдучка трева 50 г, пиреј 50 г, лист коприва 50 г и корен од глуварче 50 г. Добро измешајте ги билките и ставете 1 лажичка од мешавината во зовриена вода. Треба да отстои поклопено 30 минути, а потоа да се процеди. Пијте го чајот додека е се уште топол, два до трипати на ден по една чаша.
ЗАБЕЛЕШКА: Mедуницата (лат. Pulmonaria) е едногодишно тревнo растениe со пиперкаст вкус, високo околу 50 цм. Стеблото е разгрането, често црвеникаво. Може да се најде на влажни места, во близина на канали, езерца, мочуришта, па дури и на ливадите како плевел.

IV Мешавина од билки – народните билкари сметаат дека пред следниот рецепт од билки, цирозата нема шанси да не се излекува. Потребни состојки: 50 г лисја од коприва, боровинки, пиреј, корен од глуварче, лисја од мелиса, лисја од бреза, корен од цикорија и кора од дрен.

Dana L. Brown / Flickr.com

Добро измешајте ја смесата со билки, прелијте една лажица во една чаша врела вода, поклопете и оставете да отстои 3 часа. По изминатото време, кон-сумирајте по една чаша трипати на ден, 20 минути пред оброците. Терапијата трае се додека цирозата да исчезне.

Цирозата може да се надмине со најобичен овес , поточно со слама од овес. Овој лек го користеле и нашите прабаби и прадедовци – со голем успех, велат руските народни билкари. Истурете два грста овесна слама во 2 литри врела вода, поклопете и оставете да отстои 1 час.
Пијте секој ден наместо вода или чај. Третманот дава многу брзи резултати без никакви несакани ефекти. Покрај тоа, експертите советуваат бањи со овес. Сарете два грста овесна слама во три литри вода и истурете ја во када. Капењето трае околу 20 минути.

V Земете 20 постари листови од алое и сомелете ги. Додајте 50 г бозел, буково овошје и лист од ајдучка трева. Додајте еден литар суво црвено вино и 1 килограм мед. Прелијте ја смесата во големо тенџере и гответе на пареа.
Кафе за пациенти со цироза – практично им е забрането да пијат вистинско кафе. Лесно може да се подготви еден од пијалаците направени од билки, кој речиси не се разликува од вкусот на оној што се прави од зрната кафе.

Земете 50 г корен од коприва, бенедиктански трн (Cnicus benedictus) и овес. Истурете две лажици од смесата во половина литар врела вода и варете на тивок оган 10 минути. Се пие десет минути по оброкот!
Бенедиктанскиот трн се одгледува и расте како полудива врста на суви места. Како лековита билка се употребува надземниот дел од билката, односно цветот.(Cnici benedicti или Cardui benedicti herba).

Бидејќи оваа билка спаѓа во горчливи ароматични билки, се користи рефлексно да предизвика лачење на плунка, сокови и ензими во дигестивниот тракт што овозможува подобро и комплетно варење на храната.

Бенедиктанскиот трн

Служи и како средство за јакнење и опоравување на организмот, а за поединечни состојки од бенедиктанскиот трн потврдено е дека делуваат на некои врсти ште.тни микроорганизми.

Во средниот век се користеле за лечење на многу сериозни болести, посебно желудникот и болести на срцето. Мартин Лутер успешно ги употребувал плодовите од бенедиктанскиот трн кај б олки во слезината. Силната билна горчина всушност е вистински природен лек за сите болести.

Лекот помага во првите фази на цироза, а третманот трае десет дена. Истурете една и пол лажици корен од oман во половина литар врела вода. Гответе на тивок оган 30 минути. Оставете да отстои 15 минути, процедете и пијте по една чаша, 20 минути пред јадење. Оманот не само што помага во лекување на цироза, туку го чисти и целото тело од ток.сини.

Лукот е исклучително корисен за чистење на организмот од ток.сини, особено на црниот дроб кој стра.да од цироза. Со него, можете да се ослободите од паразити кои често се поврзани со оваа болест. Скршете едно чешне лук и измешајте со малку кефир. Пијте малку по малку од оваа смеса секое утро.

ЗАБЕЛЕШКА: Сите билки можат да се најдат во аптека или продавница за здрава храна. Оние кои се добри познавачи на билките и имаат пристап до шума / рид каде што природно растат овие билки, можат сами да си ги наберат.