Како да се спречи дебелеење поради штитна жлезда, кои симптоми се најважни и што е спасот – објасни д-р Светлана

Ендокринологот д-р Светлана Петровиќ објасни како да препознаете нарушување на тироидната жлезда, кои симптоми треба да ви бидат алармантни и како да се лекува.

Нарушувањето на тироидната жлезда е една од најчестите болести што ги погодува жените. Порано се сметаше дека овој проблем се јавува со возраста, но статистичките податоци покажуваат дека сè повеќе млади луѓе имаат дисбаланс на тироидната жлезда, пишува НМД.мк
Симптомите што повеќето луѓе ги забележуваат се здебелување без очигледна причина, раздразливост, опаѓање на косата и слично, а како и зошто се појавува ова нарушување, објасни ендокринологот д-р Светлана Петровиќ.

Ова нарушување може да се појави на која било возраст и генетиката не игра никаква улога во нејзиниот развој, вели ендокринологот и додава дека симптомите се поизразени кај помладата популација.
Кај постарите пациенти, бидејќи секреторниот капацитет на тироидната жлезда се намалува, знаците се малку неспецифични и секако се препорачува да се консултирате со лекар со цел да се утврди точната дијагноза и хромонален статус.

Зошто се јавува нарушување?

„Тироидната жлезда е најголемиот поединечен ендокрин орган. Таа е одговорна за метаболизмот, односно за работата на сите клетки во телото. Нема клетка во телото што нема да има проблем ако немаме доволно тироидни хормони.

Исклучително е важна и нема живот без неа. Пореметувањата грубо ги разликуваме на оние кои се поврзани со нарушена функција на оваа жлезда во синтезата на хормони и други нарушувања во структурата на тироидната жлезда“, вели д-р Петровиќ и забележува дека хипотироидизам, намалена функција на тироидната жлезда е најчестото нарушување кога станува збор за овој о рган.
Ова нарушување е поврзано со автоимуни болести, од кои најпознати се Хашимото, во кои пациентите мора да имаат одредена генетска предиспозиција. Како што вели д-р Петровиќ, активирањето обично е вирусна инфекција, но исто така ја нагласува улогата на ст-ресот, пишува НМД.мк
„Хипотироидизам значи дека немаме доволно тироидни хормони, тоа се рефлектира на различни начини, а пред сè пациентот може да се чувствува слабост, да се здебели иако не ја менувал исхраната, се чувствува подуено, поспано, му опаѓа косата, квалитетот на ноктите му се нарушен, се јавува проблем и со циклусот … “
Симптомите на ова нарушување се многу слични на знаците на некои други проблеми. Како да бидете сигурни дека тоа е токму тироидната жлезда?

„Пациентот треба да се познава себе си и своите навики. Секогаш кога ќе забележи проблем, треба да се консултира со лекар и да ги провери хормоните”, вели д-р Петровиќ, додавајќи дека во тој случај е потребно да се провери состојбата на следниве хормони:
TSH – хормон од хипофизата кој ја контролира тироидната жлезда и FT4 – хормон произведен од самата тироидна жлезда. Симптоми на кои дефинитивно треба да обратете внимание и кои се знак на тре-вога се дебелеење (без очигледна причина), сува кожа, бавност, замор, проблем со концентрација, опаѓање на косата, кршливи нокти …
Дали нарушувањето на тироидната жлезда се лекува?

„Во основа да, кога зборуваме за дисфункција. За нас е релативно лесно да третираме хипотироидизам затоа што ни е дадена супстициона терапија, лекови кои имаат ист состав како и хормоните што ги произведува тироидната жлезда. Со оваа терапија се постигнува целосен квалитет на живот.
Малку е поспецифично кога станува збор за вишок хормони, односно кога станува збор за хипертироидизам – за овој случај имаме градација на терапијата, од земање лекови, преку давање радиоактивен јод до опера-ција“, објаснува докторката.
Хипотироидизам е болест која не ги заобиколува ниту бремените жени. Колку ова нарушување е ризик за бременост?

„Постои ризик затоа што тироидните хормони се неопходни за развој на бебето, односно за развој на нервниот систем. И јас би ги советувала сите што планираат да останат или веќе се бремени, да ја проверат состојбата на хормоните, т.е. ТСХ и ФТ4 “, објасни докторката и додаде дека хормоните мора да се следат и, доколку е потребно, да се надокнадат за да може бебето нормално да се развива.
Дали со помош на променета исхрана може да се замени терапијата?

„Мислам дека тоа не е точна информација. Исхраната не може да ја замени терапијата пропишана од лекар, но секако се советува уреден живот, доволно сон, доволно физичка активност. Тоа е единствена превенција за да се заштитиме од ова порементување. Уредниот живот може да го стабилизира нашиот нервен, ендокрин и имунолошки систем“, заклучува докторката, пишува НМД.мк

Претходна статијаВера никогаш не била на лекар и ништо не ја боли – таа вели дека цел живот пиела чај од билка која е насекаде околу нас
Следна статијаЛекувањето на цироза на црниот дроб е можно, но само ако строго се придржувате до овие рецепти – тврдат најпознатите руски билкари