На наше огромно задовоство, овој лек ни го испрати нашиот редовен читател, господинот Миленковски, со што ја зголеми колекцијата од народни лекарства. Рецептот е многу едноставен а многу помага во смирување на б олката на увото.

Ефикасниста на лекот ја потврдија и бројни читатели на НМД.мк кои ги споделија своите искуства во коментар. За да го приготвите лекот ќе ви биде потребен еден орев, поточно оревова лушпа, и малку масло.

ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА НА ТВРДАТА ЛУШПА

Иако се чини дека тврдата лушпа во која безбедно се чува јатката на оревот, е целосно беспотребна затоа што не може да се јаде, сепак таа содржи извесни лековити својства. Tврдата обвивка од јаткастите ореви е доста богата со биолошки активни соединенија, вклучувајќи:

0,81% маснотии; 2,53% протеини; 35,64% од екстрактивни материи; 60,90% растителни влакна; 1,64% пепел. Составот на лушпата од орев содржи алкалоиди и аминокиселини, кумарини, фенолкарбоксилни киселини.

Кога оревовата лушпа се загрева во некоја течност, од неа се осло-бодуваат биоактивни компоненти кои на препаратот му даваат антибактериски, peгенеративни и антиинфламаторни својства.

Тинктурата од ал-ко-хол на пример, се користи како облога за проширени вени. Традиционалната медицина ја користи водата од сварена лушпа и инфузија приготвена од водка со мелени лушпи, како лек за тромбоза и други проблеми на васкуларниот систем, на пример, со хипертензија.

Се верува дека лушпата од ореви помага при женски заболувања од воспалителна природа. Лушпите се натопуваат во вода и се варат додека течноста да добие убава кафеава нијанса.

Обично, потребни се околу 15 минути за да се подготви овој лек. Се користат чисти оревови лушпи без траги од габи или мувла. На една чаша вода се ставаат 40 грама лушпа. Кога ќе се свари, течноста се остава да излади, па се процедува и разредува со зовриена вода пред употреба. Со оваа течност може да се четкаат забите за да се отстрани забниот камен, на пример.

NMD.mk

ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО УВОТО СТАР 200 ГОДИНИ

Еден орев внимателно се отвора на половина, со нож, се вади јатката од едната половина а лушпата се полни со масло. Внимателно се става на загреана рингла да врие околу 1-2 минути, притоа внимавајќи да не се истури маслото.

NMD.mk

Лушпата од оревот ќе испушти јод кој ќе се соедини со маслото а со тоа ќе се зголеми лековитоста на маслото. Се собира со шприц и внимателно се капнува во б олното уво. Б олката веднаш се смирува. *Се користи било какво лековито масло, но најдобро е кантарионовото.

Коментар на Ванка Паунова: „Јас го правам кога некој кашла и има ефект. Во оревчето ставам масло, па во лажичка на рингла. Штом почне да врие го тргам да се олади, па го пиеме. Има многу фајде.”

Коментар на Анита Гошева: „Точно, испробано и стварно делува, б олката престанува”

Коментар на Марија Стојчевска: „Јас ова го научив од мојата п окојна баба и мајка, сега го практикувам на ќерка ми кога ќе се пo.жали на б олка и стварно е ефикасно”

Коментар на Благица Брајаноска: „Навистина добар тpик. Испробан и ефикасен”.

Коментар на Тања Мино: „Кога го правам лекот, во оревот ставам парче лукче и дополнувам со масло. Б олката веднаш поминува.”

Коментар на Елизабета Цветковска: „Точно и јас сум го правела и функционира”.

Коментар на Киро Пројчески: „Овој рецепт го употребувам и јас против кашлица зимно време ставам во оревчето и толчен или сечкан лук и го пијам. Вистина помага само навечер да се пие бидејќи лукот има јак мирис”.

Коментар на Славјанка Танасковиќ: „Јас сум го користела, многу е ефикасен”.

Коментар на Вилма Циунова Рогузарова: „Леков помага и за настинка и грип се пие ја cмиpyва кашлицата што е најважно едноставен и евтин”.

Коментар на Габриела Миленкоска: „За б олка во уво..еве уште еден..од баба ми рецепт… Се зема праз и се сече белиот дел, се става без масло без ништо да се запржи. Тоа си испушта самото од себе сок… од него се тура во увото двапати на ден по неколку капки (2-3).”