Во продолжение прочитајте 6 ефикасни рецепти за исфрлање на слузта од белите дробови и синусите (носот и грлото). Рецептите се едноставни, а се приготвуваат од состојки кои се лесно достапни и ги има речиси во секое домаќинство.

Доколку ве мачи слуз во грлото и белите дробови, фитотерапевтите препорачуваат напитоци од лековити билки кои поттикнуваат исфрлање на вишокот секрет и кои ја ублажуваат упорната кашлица.

За елиминирање на густиот и наталожен секрет, фитотерапевтите препорачуваат напитоци од бел слез, жалфија, ловоров лист и црна ротквица.

РЕЦЕПТ 1

Еве го првиот начин како да се исфрли секретот од грлото со помош на бел слез:

-Прелијте лажица исецкан корен од бел слез со 200 мл ладна вода и оставете поклопено да отстои 6 до 8 часа, а потоа процедете и пијте во мали голтки.

Вака приготвениот чај за искашлување на секретот се пие до двапати дневно и тоа без шеќер.

РЕЦЕПТ 2

Како исклучително ефикасен природен лек за подобро исфрлање на секретот кај деца и возрасни, се покажал белиот слез во интересна чајна мешавина со ленено семе и жалфија.

-Измешајте по една лажица корен од бел слез, ленено семе и сува жалфија. Во еден сад ставете 250 мл вода, па додадете 100 г интегрален шеќер.

Кога шеќерот ќе се растопи додадете ја мешавината од билки и еден добро измиен лимон и исечен на парчиња.

Се вари на умерен оган 15 минути, а потоа се трга од шпорет и се процедува. Од овој сируп се зема по лажичка 4 пати на ден, се додека да се почувствува подобрување. Сирупот е најдобро да се чува во фрижидер.

РЕЦЕПТ 3

Исфрлање на секрет од белите дробови со црна ротквица и црвен кромид:

Во блендер ставете 250 мл лимонов сок, една полна шолја мед, една главица црвен кромид и една поголема главица црна ротквица, излупена и исечена на парчиња. Изблендирајте сè додека да добиете фина хомогена смеса.

Потоа складирајте ја во стаклена тегла и чувајте во фрижидер, па оставете да отстои една седмица. Потоа, трипати дневно консумирајте го овој сируп за искашлување и тоа по една лажица, 30 минути пред главните оброци.

РЕЦЕПТ 4

Сируп од пиво и интегрален шеќер за искашлување на секрет од грло:

Во поголем сад ставете 150 г интегрален шеќер и загрејте го на умерена температура додека да се растопи и добие карамел боја. Потоа додадете 500 мл пиво и варете 20-тина минути додека да се добие сируп малку поредок од медот.

Тргнете од оган и оставете поклопено да излади, а потоа сирупот складирајте го во стаклена тегла и чувајте во фрижидер. Консумирајте по супена лажица пред најважните оброци трипати во текот на денот.

РЕЦЕПТ 5

Природен лек за искашлување на секретот кај деца:

Едно од решенијата за смирување на кашлицата и исфрлање на секретот кај децата е благиот чај од липа. Ако го користите повеќе денови, ќе ја ублажите кашлицата и ќе го забрзате исфрлањето на наталожениот секрет.

Овој чај исто така поттикнува потење, што е важно во случај на грип настинка и вироза. Се пие секогаш додека е топол, наутро и навечер, а се приготвува многу лесно:

Две мали лажички цвет од липа се прелеваат со 500 мл зовриена вода. Се остава 20 минути поклопено, по што се процедува. Чајот засладете го со квалитетен мед, додадете му и лимонов сок по вкус.

РЕЦЕПТ 6

Исфрлање на секретот од грло и нос со помош на ловоров лист:

На умерен оган растопете 250 г интегрален шеќер додека да зарумени, но внимавајте да не загори. Додадете 250 мл вода, 3 лажички жалфија и 3 издробени ловорови листови. Кога ќе проврие варете уште 3 минути, а потоа тргнете од оган и оставете поклопено да излади.

Чувајте во стаклено шише, на ладно и темно место. Се консумира по супена лажица 3-4 пати дневно, по потреба, додека да се исфрла целиот секрет и да се смири кашлицата.