Доколку имате б олка во ‘рбетот, грбот, па дури и во нозете, која се појавува од премногу седење или од голем физички напор, ова е лек кој ќе ве спаси од овие непријатни проблеми.

За само неколку дена по кон-сумирањето на овој лек, ќе почувствувате благи позитивни промени, а за помалку од два месеци, целосно ќе се излекувате. Пробајте го овој генијален природен рецепт, кој всушност е многу едноставен и достапен, на дофат на рака.

Ако сакате да заборавите на б олката во грбот, треба да јадете секоја вечер, пред спиење, во рок од еден до два месеци: 1 сува смоква, 1 сува кајсија и 5 сливи. Овие плодови содржат супстанции кои предизвикуваат регенерација на ткивата и се многу ефикасни.

Секое овошје одделно содржи одредени супстанции, а нивната комбинација дава одличен народен лек, што е исклучително ефикасен против б олки во грбот. Се користи со векови, а дава феноменални резултати.

II РЕЦЕПТ: Магичен сок кој ги искоренува б олките: ги подмладува зглобовите и кичмата. Многумина во светот па тат од б олки во грбот, колената, нозете и зглобовите, особено кај постарите луѓе.

Б олката најчесто ја чувствуваат луѓе кои денот го минуваат седејќи или водат неактивен начин на живот. Постојат многу различни причини кои доведуваат до б олки во зглобовите, како што се остеоартритис, ревматоиден артритис, бурзитис, гихт, исчашувања и други повреди.

Медицинарите тврдат дека б олката во грбот може да се излекува, но ако навремено се започне со лекување. Кога станува збор за б олка во нозете, тоа може да биде од претерано повторување на некои движења, повреди во зглобовите, кос.ките, мускулите, лигаментите, тетивите и други меки ткива.

Некои видови на б олка во нозете имаат врска со проблеми во долниот дел на ‘рбетот. Лошата циркулација и вкочанетоста, исто така може да бидат причина за б олка во нозете.

Сепак постои ефикасен, антивоспалителен напиток, кој ќе ви помогне да ги излекувате болните зглобови и б олките во грбот. Овој напиток е многу едноставен и лесно се приготвува, а состојките се лесно достапни.

Потребни состојки: 1 портокал, 2 шолји сечкан ананас, 2 стебленца целер, 2 круши, 1 лимон, 1 цм свеж корен од ѓумбир, 2 цм сиров корен од куркума (или 1 лажичка куркума во прав), 1 прстофат црн пипер, ½ лажичка кокосово масло.

Постапка: Прво излупете ги лимонот, портокалот, ѓумбирот и куркумата. Потоа исечкајте го ананасот и крушите. Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека да добиете хомогена смеса.

Ова е антиинфламаторен напиток кој брзо реагира и ги смирува воспаленијата во зглобовите. Ако не можете сето да го испиете одеднаш, слободно складирајте го напитокот во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер. Пијте го постепено во текот на денот. Важно е да го приготвувате во блендер, а не во соковник за да не ги изгубите растителните влакната кои имаат антивоспалително дејство.

Природни лекови за б олка во грбот

Глината е едно од најдобрите природни лекови за ублажување на б олката во грбот. Глината одлично влијае на б олката во зглобовите. Во медицината, лекарите исто така ја користат глината како голема помош за многу болни состојби. Богата е со минерални соли, како и алуминиум, калиум, натриум, железо, бакар, сребро, олово и магнезиум.

Зелката е природен лек од кој се прават облоги, а може да биде од голема помош кога станува збор за б олка во грбот. Постои позната народна поговорка дека „зелката ја понесува б олката со себе“, а во тоа нема сомнеж.

Неопходно е да се добро да се измијат листовите од зелка пред нанесување на болното место. Отстранете ги тврдите делови и најдобро разредете ги листовите со оклагија.

Прво се нанесува маслиново масло на болното место кое треба да се вмасира во кожата, а потоа врз него се нанесува лист од зелка. Се прицврсува со газа или обична платнена ткаенина.

Се препорачува облогата да се држи на болното место 3 часа наутро, а потоа попладне уште 3 часа. Терапијата се препорачува да трае 6 дена, по што треба да паузирате еден месец, а потоа да повторите по потреба.

Зелката исто така може да се комбинира со глина за да биде уште поефикасна во ублажувањето на б олката. Потребно е да се стави половина кг глина во прав во поголем сад и да се додаде 1 литар минерална вода и да се меша додека да се добие хомогена смеса.

На добиената маса додајте три лажици јаболков оцет и оставете да се впие неколку минути во глината. По некое време, добиената мешавина е подготвена за употреба. Смесата ставете ја директно на листот од зелка како намаз и ставете на болното место.

Прицврстете и оставете да отстои 12 часа. Потребно е многу да одморате во периодот на терапијата за да забележите најдобри резултати.