Сируп од мајчина душичка – рецепт

Фото и рецепт на Владимир Пажин: „Пријатно вчерашно искуство на планината Вран. Мајчината душица е подготвена за подготовка на сируп. Ја подготвувам веќе втора година и имам позитивно искуство од фамилијата и роднините.

Особено е лековита кај малите деца ги ублажува симптомите на воспалено грло. Подготовката е многу лесна. Потребна ви е само мајчина душица во полн цвет, шеќер и дестилирана вода.“

Потребни состојки: 5 полни раце мајчина душичка (може и повеќе), 2,5 литри дестилирана вода, 1,5 кг интегрален шеќер (или мед по вкус).

Постапка: Наберете ја мајчината душичка кога е расцветана, на сончево време. Растресете ја врз чист чаршав или работна површина за да ја исчистите од евентуални бубачки, но немојте да ја миете.

Прелијте ја со ладна вода и оставете така да стои 24 – 48 часа. Потоа добро процедете ја течноста низ газа, а билката добро исцедете ја. Течноста прелијте ја во тенџере и додајте го шеќерот. Потоа загрејте до вриење и варете 5 минути.

Во меѓувреме пригответе чисти и стерилизирани стаклени шишиња во кои ќе го складирате сирупот. Најдобро е претходно да се загреат во рерна на приближно 75 степени.

Складирајте го сирупот во топли шишиња и веднаш затворете ги. Од оваа количина се добиваат 3 литри сируп на разредување. Кога го користите, овој сируп разредете го со вода во однос по желба.

Може да го пиете кога сте нервозни или под с трес, но во него можете да уживате било кога. Додајте коцка мраз и парче лимета по желба, па освежете се во врелите летни денови. По желба во овој сируп додајте и нане.

Во продолжение прочитајте многу корисни рецепти и податоци за мајчината душичка:

Мајчина душица (Thymus serpyllum) е лековито растение кое помага при грчеви во стомакот.

Оние кои стpадаат од чест бронхитис, густ секрет во белите дробови, имаат слабо варење и неправилна столица или имаат ревматски болки, често им се нуди мајчина душица како вистинско спасение.

Мајчината душица е лековита за горниот респираторен тракт, за искашлување, но и нарyшувања на бубрезите и мочниот меур, како и против надуеност и гасови, за подобро варење и искашлување.

Мајчината душица се препорачува и за надворешна и за внатрешна употреба за грчеви во стомакот и матката, како и за бoлка за време на менструацијата. Треба да пиете две чаши чај во текот на денот.

Кога станува збор за грчеви, газа исполнета со суво цвеќе и стебленца мајчина душица собрана попладневното сонце и ставена директно на болното место се верува дека има лековити својства.

Се загрева газата пред спиење и се става на стомак или на пpепоните. Употребата на овие влошки се препорачува и за отоци и хроничен ревматизам.

Измешана во еднакви делови со ајдучка трева, мајчина душица е докажан лек против респираторни заболувања, прекумерна слуз во бронхиите и бронхијална астма, па дури и против голема кашлица.

Ставете парче лимон и една мала лажица од споменатата мешавина од чај во чаша топла вода.

По половина минута, исцедете го чајот и пијте го што е можно потопол, во голтки. Подготвувајте свеж, четири до пет пати на ден. Ако постои пневмонија, овој чај треба да се пие секој час, во голтки, а неговиот ефект нема да изостане.

Тинктурата на мајчина душица се користи за триење на зглобовите, бидејќи ги зајакнува кај неразвиени деца.

Исто така, треба да го користат луѓе со мултиплекс склероза. Многу семејства ќе бидат поштедени од стpадањата ако навремено го лекуваат болното дете со мајчина душица, или го потопат во бања со топла вода и стебленца мајчина душица.

За многу нервозни и cтресни периоди, бањите со мајчина душица го вратиле здравиот сон, а оваа билка ги смирува напнатите неpви. Не треба да се занемари дека мајчината душица може да се користи и против алкоxолизам.

НАПОМЕНА: Пред употреба на препарати од народната медицина секој треба да се советува со својот лекар.