Карциномот на дебелото црево и ректумот, попознат како колоректален карцином, е трет најчест вид карцином кај мажи и жен. Ракот на дебелото црево е почест отколку што мислат луѓето.

Знаците и симптомите на колоректален карцином зависат од локацијата на карциномот, колку напредувал и како влијае на о рганите и ткивата. Само еден знак или симптом можеби не е доволен за да се утврди причината, но ако се присутни неколку симптоми, лекарот може подобро да ја разбере потенцијалната причина.

Бидејќи симптомите може да останат незабележани за време на раните фази на болеста, клиничката пракса препорачува скрининг за карцином на дебело црево од 50-годишна возраст. Симптоми кои укажуваат на рак на дебелото црево:

Необјаснето с лабеење

Ненадејното сла-беење е често симптом кој е присутен кај неколку видови карцином, вклучувајќи рак на дебело црево. Ненамерно сла-беење е губење на 10 килпграми или повеќе за шест месеци или помалку, без да се знае причината.

Колоректален карцином може да доведе до необјаснето губење на тежината на различни начини. Клетките на ракот користат многу резерви на енергија, а имунолошкиот систем исто така користи енергија додека работи во бор-ба против болестите.

Клетките на ракот можат да ослободат супстанции во организмот кои го менуваат начинот на претворање на храната во енергија, што може да предизвика губење на тежината.

Замор и слабост

Заморот лесно може да се замени со едноставно преоптоварување.  Ако исцрпеноста не помине по одморот и има подолг рок на траење, тогаш не станува збор за нормалниот замор кој се појавува при крајот на денот. Покрај карциномот на дебелото црево, заморот и слабоста можат да бидат симптоми на дијабетес, анемија и срцеви заболувања.

Причини за вознемиреност

Слично на необјаснето губење на тежината, клетките на ракот можат да предизвикаат замор затоа што ја користат енергијата на организмот. Понекогаш ракот на дебелото црево може да предизвика замор поради внатрешно губење на к рв како резултат на болест.

Во многу случаи, симптомите на рак на дебелото црево се поврзани. Другите симптоми на карцином на дебело црево, како што се ненамерно сла-беење и промени во цревната флора, можат да го зголемат чувството на слабост.

Стомачни г рчеви

Б олката во стомакот што е силна и долготрајна може да биде знак на рак.
Ракот на дебелото црево може да влијае на движењето на дебелото црево. Оваа промена во функцијата на дебелото црево може да доведе до грчеви, надуеност и б олки во стомакот и може да укаже на рак на дебелото црево.

К рв во столицата

Предупредувачки знак за карцином на дебело црево или ректум е к рв во столицата. Понекогаш може да забележите светло-црвени дамки, а следниот пат тие да не бидат видливи со голо око. Тежината на симптомите зависи од напредокот и локацијата на болеста.

Ректално кр-вавење

Ректалното кр-вавење најчесто доаѓа од долниот дел на дебелото црево или ректумот и е чест симптом на карцином на дебелото црево.

Промена на конзистентноста на столицата

Ракот на дебелото црево може да се меша со способноста на дебелото црево да ги извршува своите вообичаени задачи, како што е ослободување на телото од ток-сични материи, но исто така и апсорпција на вода и хранливи материи. Драстичните промени во конзистентноста на столицата можат да бидат ран знак дека нешто не е како што треба.

Рецепт сок од морков – помага во лекување на ракот и други сериозни болести

За да добиете здрав сок од морков, потребно ви е да излупите 6-8 моркови и да ги изблендирате во соковник. Сепак, рокот на траење е максимум 24 часа и ќе мора да правите нова тура секој ден. Рецептот е многу едноставен, без додадени адитиви, а од оваа количина ќе добиете поголема количина сок кој може да го распоредите во текот на денот.

Потребни состојки: 1 кг моркови, 200 г шеќер, 4 литри вода, 5 кесички лимонтус.

Постапка: Излупете ги морковите, измијте ги добро и исечкајте ги на прстени. Ставете ги во сад, истурете 2 литри ладна вода и сварете ги на овој начин. Кога морковите ќе омекнат, процедете ги од водата во која сте ги готвеле и изблендирајте ги.

Добиената каша вратете ја во истата вода, додајте го шеќерот, лимонтусот и уште 2 литри вода. Гответе ја содржината уште половина час, мешајќи повремено. Кога сокот малку ќе се подизлади, претурете го во чисти стерилизирани шишиња и завиткајте го во ќебе.

Оставете ги шишињата во ќебе да се изладат преку ноќ, а потоа чувајте го на ладно и темно место. Забелешка: Ако имате проблем со шеќер или внимавате на исхраната, наместо шеќер, во сокот додајте мед или некој друг природен засладувач по ваш избор. Многу е вкусно ако сокот го комбинирате со сок од јаболко, портокал или лимон.

Честопати се случува, луѓето ширум светот да се излечат од рак и да ја стават болеста во регресија, користејќи ја природата и природните лекови. Некои успеле да го сторат тоа со сок од моркови. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска