КРЕШЕНТИ – моите омилени ровки колачиња од детството, рецептот го препишав 1973 година од стар готвач

Навистина не знам од каде потекнува името Крешенти, овој рецепт го препишав уште дамнешна 1973 година од еден стар готвач на мајка ми.

Ова се моите ровки колачи од детството, а сега им се омилени и на моите деца.

Потребни состојки:

350 г меко брашно

200 г маст или путер

150 г шеќер

1 јајце

2 жолчки

Кора од еден лимон, прстофат сол

2 ванилин шеќер

2 лажици рум

150 г мелени бадеми или ореви

2 белки

За глазура:

100 г чоколадо за готвење

40 г путер

Постапка:

Измешајте: путер, шеќер, ванилин шеќер, јајце, жолчки, кора од лимон, додадете брашно и рум. Замесете тесто и оставете да одмори во фрижидер најмалку еден час.

Од тестото обликувајте топчиња со величина на цреша, па натопувајте ги во белките.

Потоа валкајте ги во мелени бадеми или ореви.

Редете ги на плех обложен со хартија за печење.

Печете ги 20 минути на 180 степени.

На пареа растопете го чоколадото со путерот, па спојувајте ги две по две и редете ги во кутија.

Претходна статијаМоќно масло кое ги брише како гумичка габичните инфекции од ноктот – РЕЦЕПТ
Следна статијаВитамински сок кој ве враќа во живот, а се прави за 2 минути