Намалувањето на нивото на хемоглобин во кр-вта, независно од бројот на црвените кр-вни зрнца (еритроцитите), го намалува капацитетот на кр-вта за транспорт на кислородот до клетките, со што се доведува до појава на слаба исхранетост на ткивата и органите и појава на анемија.

Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на железото во кр-вта. Конкретно, оваа витаминска бом-ба и лековит елик-сир е исклучително добар и проверен лек за зголемување на хемоглобинот и подигање на нивото на кр-вните клетки.

Одличен природен лек за подобрување на општата кр-вна слика. Направете го веднаш, освен што е супер здрав, многу е вкусен!

Потребни состојки: 20 мл мед, 200 г сечкани или мелени ореви, 100 г суво грозје, 100 г урми, 200 мл сок од морков, 20 мл сок од цвекло и 2 органски лимони со кора

Постапка: Добро измијте ги лимоните и пресечете ги на половина. Извадете им ги сите семки, па сомелете ги заедно со кората. Ако случајно лимоните сте ги купиле од продавница, тогаш излупете ги. Мелените лимони ставете ги во стаклена тегла од 1 литар.

Потоа додајте мед и цеден сок од морков и цвекло. Промешајте добро. Потоа во оваа смеса додадете ситно сечкани или мелени ореви, сечкани урми и суво грозје. Повторно добро промешајте. Ќе добиете околу 1 килограм вкусна и здрава лековита смеса.

Чувајте ја добро затворена во стаклена тегла, во фрижидер. По потреба додајте уште малку мед. Примена: Консумирајте три пати дневно по една или две супени лажици, пред секој оброк.

Нема несакани дејства, освен зголемување на енергијата. После една или две седмици проверете ја кр-вната слика. Ќе бидете пријатно изненадени.

Докторите ја молеле да им ја открие тајната: Жена го ОТКРИВА РЕЦЕПТОТ за совршена кр-вна слика

Неброени се луѓето кои мака мачат со лошата кр-вна слика и анемија. Кај овие состојби, обично се препишуваат суплементи од железо и намирници богати со овој минерал. Но, малкумина знаат дека постои комбинација од природни намирници која може да направи чудо за кр-вната слика и воопшто за здравјето на целиот организам.

Пред нешто повеќе од една година, една читателка за НМД откри еден стар рецепт кој се користи за лекување на бројни тешки болести. Рецептот го испробаа многу луѓе и споделија позитивни искуства. Една жена откри дека овој рецепт и помогнал на мајка и да си ја поврати кр-вната слика која и била очајно лоша после хемотерапијата:

“Мајка ми веќе подолго време има проблем со кр-вната слика, многу низок број на еритроцити (црвени кр-вни зрнца), а со самото тоа и ниско железо и хемоглобин во кр-вта. Сето тоа и се случи како последица на миомот на матката кој предизвика да изгуби многу к-рв.

Откако ги испи сите тераписки циклуси препорачани од лекарите, кои имаа многу слаб ефект, случајно го дознавме овој природен лек од една жена. Имено, и таа боледувала од карцином на дебело црево и исто поминала низ хемотерапија.

Слично како и кај мајка ми, и нејзе хемотерапијата и ја униш-тила кр-вната слика. Како што ја уверуваше мајка ми, таа се опоравила од овој лек. Откако го направивме лекот и откако мајка ми го испи, отиде да ги повтори анализите кај докторката, а таа ја прашала – “Со што ја поправивте вака брзо кр-вната слика, дајте ми го рецептот?”

Од истите причини, како што нам ни помогна жената, така и ние сакаме да го споделиме со вас рецептот, за сите што го имаат истиот проблем, да си го направат и да си го најдат спасот” – вели оваа жена.

Потребни состојки: 300 г алое вера (свежа билка), 400 г дифка (порано се користеше како замена за кафе), 400 г мед во саќе, 500 мл вино од капини (од аптека) и 500 мл ал-кохол од аптека (70%)

Постапка: За приготвување на лекот ќе ви биде потребна голема стаклена тегла. Сите состојки сомелете ги, па додадете го виното од капини, алкохолот и добро промешајте, најдобро со дрвена лажица.

Затворете ја теглата и оставете ја три дена да отстои со повремено промешување. После три дена, земете стерилна газа од аптека и процедете ја содржината. Добиената течност има темна боја и конзистенција на густ сок. Складирајте ја во стаклено шише или стаклени тегли.

Консумирајте трипати дневно по една лажица. По испиената доза направете анализа на кр-вта и уверете се во ефикасноста на овој рецепт. На мајка ми и помогна, се надевам дека и вам ќе ви помогне. Овој напиток им се препорачува на сите што имаат лоша кр-вна слика како последица од некое малигно заболување, анемија од искр-вавување, на бубрежни болни, вегетаријанци и други кои се анемични.

Овој лек можете да го пиете колку што сакате, во препорачаната дневна доза, а единствен нус ефект е неверојатното поправање на кр-вната слика. Дополнителни информации: Анемја претставува намалување на бројот на црвените кр-вни зрнца, концентрација на хемоглобинот и масата на еритроцитите.

Се смета дека 10% од човековата популација боледуваат од анемија. Во црвените кр-вни зрнца се наоѓа хемоглобинот, за кој се врзува кислородот, се претвора во оксихемоглобин и до пренесува кислородот до сите ткива во нашиот организам.

СИМПТОМИ ЗА АНЕМИЈА – Симптомите зависат од неколку фактори, првенствено од возраста на болниот, брзината со која се појавила анемијата и општата состојба на болниот. Благата анемија обично не дава никакви симптоми, освен: општа слабост, малаксалост и неподнесување на тежок физички напор.

Средна до тешка анемија предизвикува симптоми како што се: главоболка, намален апетит, бледило на кожата, изразена слабост и изнемоштеност, неподнесување на нормални физички напори, брзо чукање на срцето, слаби и кршливи нокти.

ПОСЛЕДИЦИ ОД НЕПРЕПОЗНАЕНА И НЕЛЕКУВАНА АНЕМИЈА – Последиците од анемијата која не се препознала и не се лекувала кај децата, се: благ моторички застој во развојот, промени на психички план во вид на хиперактивност и незадоволство во однесувањето.

Исто така, на интелектуален план во вид на послаби резултати на тестовите по интелигенција во однос на децата од иста возраст, кои не се анемични. Не е сосем сигурно, дали опоравувањето на тие функции е возможно во целост и после излекувањето на анемијата.