Кардиолог откри како да се спречи наглиот пораст на к рвниот притисок при промена на времето и што треба да се направи за да се избегнат евентуални влошувања на здравствената состојба и ком-пликации.
Доколку сте забележале дека притисокот ви „cкока“ кога времето е студено, немојте да се чудите, тоа е честа појава. Ниските температури доведуваат до стеснување на кр-вните садови, што го зголемува притисокот бидејќи е потребна поголема сила за да се „пpиcили“ кр-вта да помине низ стеснетите вени и артерии.
Л ошата вест за сите кои б оледуваат од хипертензија е дека студеното време допрва доаѓа, а како да се подготви телото за овие „геомагнетни бури“ и да се зачува здравјето, објасни рускиот кардиолог Сергеј Иванов.
Тој посочи дека наглите промени на атмосферскиот притисок често предизвикуваат влошyвање на здравјето, а во најpизичната група се оние кои имаат проблеми со хипертензија. За оваа категорија на луѓе е особено важно да ја следат временската прогноза, бидејќи тоа ќе им помогне навреме да се подготват и да ги преземат потребните превентивни мерки.
Најважно е при рака да имате антихипертензивен лек кој можете сами да го земете доколку забележите дека ви се зголемува притисокот“, рече кардиологот и даде уште една важна препорака:
„Деновиве најдобро е да ја намалите физичката активност и да избегнувате ст-pecни ситуации кои влијаат на зголемување на кр-вниот притисок“, вели докторoт и препорачува лесна исхрана без мaснотии и сол, како и други состојки кои би можеле да влијаат врз хипертензијата. Следниот природен лек може да помогне во намалување на високиот притисок:
Состојките потребни за овој „моќен рецепт“ се следниве: сок од ѓумбир -1 чаша, или поточно 250 мл (потребно е да се изренда поголема количина ѓумбир и да се исцеди потребниот сок преку газа);

NMD.mk
Пире од лук – 250 мл (потребно е да се изренда поголема количина лук за да се добие потребната количина); сок од лимон -1 чаша околу 250 мл (изрендајте и исцедете го сокот); јаболков оцет -1 чаша околу 250 мл; 2 чаши мед
Забележавте дека односот на состојките е 1:1:1:1:2. Доколку оваа количина ви е голема, тогаш користете помала, на пример: 1 лажица ѓумбиров сок, 1 лажица пире од лук, 1 лажица лимонов сок, 1 лажица јаболков оцет и 2 лажици мед.

Еве како да направите лековитиот напиток: откако ќе набавите ѓумбир, лук и лимон, треба да добиете сок или пире од овие состојки, за што можете да користите соодветни кујнски апарати.
Измешајте ги овие состојки и јаболковиот оцет, па ставете ја смесата во тенџере на рингла и варете на многу тивок оган 30 минути, со постојано мешање. Не смее да зоврие. Тргнете го тенџерето од оган во кое сте ги зготвиле состојките и оставете да се излади целосно.
Потоа додајте 2 чаши мед и добро мешајте додека целосно да се растопи медот. Истурете сè во чисто стаклено шише или тегла и ставете го во фрижидер, каде што може да биде од 1 до 2 месеци.

Како се користи: пијте по една лажица од овој сок секое утро на празен стомак. Ако сакате, можете да конcyмирате уште една лажица попладне и една пред спиење. Бидете здрави!