ЈАЈЦАТА ЌЕ ГИ ПРЕТВОРИТЕ ВО МОЌНА НАМИРНИЦА ЗА ЗДРАВЈЕТО АКО ИМ ДОДАДЕТЕ 1 СОСТОЈКА: За намалување на притисокот и спречување на мозочен удар…

Ако јајца ги подготвите во комбинација со спанаќ, ќе помогнете во зајакнување на срцето и обновување на кожата, велат експертите.

Одделно, овие две намирници имаат голем број на корисни својства. Јајцата ја зголемуваат енергијата, како и добриот холестерол во крвта, го намалуваат ризикот од мозочен удар, го подобруваат видот итн.

Спанаќот е добар избор за регулирање на шеќерот во крвта, богат е со железо, помага да се намали ризикот од кардиоваскуларни болести итн…

А комбинацијата на овие две намирници само ги засилува нивните „магични својства“, па нутриционистите го издвојуваат зајакнувањето на имунитетот како уште една придобивка од оваа комбинација.

рецепт 2

Покрај тоа, оваа комбинација го штити телото од срцев удар, го намалува крвниот притисок, ги зајакнува забите и ја обновува кожата, а исто така го намалува ризикот од мозочен удар.

Секојдневната употреба на такво јадење ќе го подобри ефектот, јајцата се исто така многу корисни за децата. Ваквиот појадок ќе ви даде енергија и ќе ви помогне да го започнете денот добро расположени и полни со енергија.