Кандидата е габа која го на-паѓа нашиот организми и во голема мера влијае на квалитетот на животот. Габичната инфекција предизвикана од кандида може да се прошири на некои орга.ни и да предизвика се-риозни проблеми.

Кандида спаѓа во групата габи која е природна бактерија во нашиот организам. Нарушената цревна флора, што може да се појави по употреба на антибиотици, доведува до размножување на кандида, односно до габична инфекција.

Дури ¾ од сите п ациенти со кандида се жени, а кај околу 10% од нив предизвикува некои посе-риозни последици. Постојат повеќе од 20 видови на оваа габа, но најчеста инфекција кај луѓето е Кандида Албиканс.

Кога вашиот лекар ќе потврди дека имате инфекција со кандида, треба да ја прилагодите исхраната на новата ситуација. Ова значи да го намалите шеќерот на минимум и да го зголемите внесувањето на некоја друга храна што ќе спречи раз-множување на под-молната габа.

Ова значи дека од исхраната треба да се исфрлат индустриски сокови, кисела храна и оцети, пу-шена храна, ал-кохол, ферментирана храна, суво месо, ф’стаци, кикирики, како и бел леб, бисквити, тестенини и други јаглехидрати. Наместо тоа јадете цели зрна, како што се интегрален ориз, просо и јачмен.

Внесете куркума во вашата исхрана, бидејќи на овој зачин има силно влијание врз суз.бивањето и понатамошниот развој на габите. Куркуминот кој се наоѓа во куркумата е одговорен за неговото антифугално дејство.

Исто така и циметот е зачин кој треба редовно да го користите доколку па.тите од кандидијаза. Има сладок вкус, па може да ја надомести желбата за слатко, а неговата корисност е многу поголема.

Природен третман за кандида: Природни лекови за кандида

Сода бикарбона за третман на ва-ги-на-лна кандидијаза

Сода бикарбона најчесто се користи во кујната, но може да се користи како лек за ва-ги-на-лна кандида. Успешно третира кандидијаза на гени-та-лиите и кај жени и кај мажи. Се користи сода без алуминиум, која се купува во аптеките.

Ако се појави кандида кај мажи, потребно е да се раствори фармацевтската сода бикарбона во две чаши јогурт во едната, а водата и обичната сол во другата. Наизменично потопете ги гени-та-лиите во една чаша, а потоа во другата и повторувајте ја постапката неколку пати на ден.

Кај жените, потребно е да се направи раствор на сода бикарбона, а потоа да се инјектира со шприц најмалку трипати на ден. Ако се појави чешање однадвор, исплакнете со раствор од сода бикарбона.

Сода бикарбона за лекување на кандида во устата

Сода бикарбоната исто така се смета за успешна во лекувањето на ора-лна кандидијаза. Направете раствор од сода бикарбона, а потоа исплакнете ја устата и грлото со раствор наутро и навечер, а потоа плукнете.

За наслаги во устата на бебињата, ставете стерилна газа на прстот, па натопете ја во раствор од сода бикарбона и поминете го пр стот лесно преку ја зикот на бебето.

Лукот како природен лек против кандида

Може да исцедите неколку чешниња лук во лажица и да го пиете два до трипати на ден. Ако не ви се допаѓа вкусот, лукот може да се меша со сок од морков. Можете исто така да користите лук за плакнење на ва-ги-ната.

Измешајте 400 мл вода, сок од еден лимон и 1 лажица сок од лук, а потоа претурете ја течноста во иригатор и исплакнете два до трипати на ден. Резултатите се видливи за неколку дена.

Скршете го чешњето лукче во керамички сад, а потоа додајте ацидофилусен јогурт и 10 капки прополис. Потопете тампон со оваа мешавина и користете го 7 ноќи по ред, пред спиење, по можност после мен-струалниот циклус. Откако ќе го отстраните тампонот, исплакнете се со чаеви од невен, орев, рузмарин, лаванда или бел слез.

Јаболков оцет против кандида

Јаболковиот оцет се смета за одличен лек за лекување на кандида во цревата. Растворете една лажица јаболков оцет во чаша млака вода и пијте пред секој оброк. Истурете неколку капки јаболков оцет во чаша вода и со тоа исплакнете ги зара-зените места на кожата.

Кантарион во бор.бата против кандида

Кантарионот е чудо на природата кое успешно ги елиминира ва-ги-на-лна-та кандида и кандидата во цревата. Чајот се подготвува со претурање лажица кантарион во 200 мл врела вода, а потоа варете уште 15 минути. Пијте го чајот ладен трипати на ден по една чаша.

Користете масло од кантарион натопувајќи го тампонот во него и користете го барем еднаш на ден. Хигиенска влошка натопена во масло од кантарион исто така може да помогне при надворешни инфекции.

Кората од даб како лек против кандида

При кандидијаза во усната шуплина и кожата, гответе ја добро сечканата и претходно измиена дабова кора околу 10 минути, а потоа изладете ја и чувајте ја во устата или исплакнете ги заразените места на кожата. Повторувајте ја постапката секој ден, 20 минути.

Масло од диво оригано како ефикасен природен лек за лекување на кандида

Неверојатно маслото од оригано е многу ефикасно во лекување на сите видови кандида. Најважно е да се придржувате на контролирана диета и терапија и да додадете масло од диво оригано. Маслото од диво оригано се користи на следниов начин:

На почетокот на терапијата, користете 1 капка трипати на ден. Постепено зголемувајте ја дозата додека да достигнете 4 капки трипати на ден. Во текот на последните недели од третманот, вашата доза треба да биде 12 капки во текот на денот. Терапијата трае најмногу 3 недели, по што е задолжителна пауза од 10 дена.

Ако болеста е упорна, терапијата се повторува три недели по паузата. За кандида во уринарниот тракт се препорачува да додадете неколку капки масло од диво оригано во лажичка маслиново масло и да ја пиете смесата трипати на ден додека да почувствувате подобрување.

Ако имате кандида во грлото, тогаш треба да измешате масло од диво оригано со малку масло за јадење (маслиново или кокосово) на почеток со една капка масло, и постепено зголемување на 4 капки. Терапијата треба да трае најмногу 3 недели, проследена со пауза од 10 дена.

Билни чаеви за третман на кандида

Направете мешавина од чај од 50 г пелин, 50 г лисја од орев, 100 г бршлен и 100 г жалфија, па истурете 3 лажици од оваа смеса во 500 мл врела вода. Оставете мешавината да отстои еден час, а потоа кон.сумирајте двапати на ден.

Чајот од коприва успешно ја лекува кандидата

Овој чај го детоксицира телото и е одговорен за зачувување на нивото на бакар за време на инфекцијата. Чајот се подготвува со лажичка суви и сечкани лисја од коприва прелиени со чаша врела вода по што се остава поклопено 10 – 15 минути, а потоа испијте го чајот незасладен.

Чај од глуварче против кандида

Чајот од корен од глуварче е одличен пробиотик и му помага на црниот дроб да се ослободи од ток.сините што ги произведува кандидата. Чајот се користи и за подобро варење на храната и за намалување на подуеноста. Подгответе лажичка сечкан корен од глуварче што ќе го прелиете во чаша врела вода, а потоа оставете го поклопен 10 – 15 минути.

Чај од цикорија за третман на кандида

Цикоријата е одлична за лекување на кандида, бидејќи содржи витамини А и К, и е одличен пробиотик, го намалува нивото на шеќер во кр-вта, ја прочистува кр-вта од ток.сини и помага при варење на храната.

Чајот од цикорија има и смирувачки ефект. Подгответе чај оставајќи ќесичка чај во топла вода 10 – 15 минути, а потоа кон.сумирајте во мали голтки во текот на денот.

Чај од камилица и мајчина душица против кандида

Исто така, корисно е да се пие чај од камилица и мајчина душица. Истурете лажичка мајчина душица и камилица во чаша врела вода и оставете ја поклопена 10 минути, а потоа процедете и консумирајте го чајот наутро и навечер. Можете исто така да користите чај за плакнење на зара-зените области.

Чај од маслиново дрво како лек против кандида

Чајот од маслиново лист е моќен лек против кандида. Олирупеинот кој се наоѓа во лисјата од маслинки е исто така одговорен за зајакнување на имунолошкиот систем. Натопете ги сувите лисја од маслиново дрво во врела вода и оставете ги да отстојат до 15 минути, а потоа процедете ги и испијте 2 – 3 чаши на ден.

Чај од ѓумбир во бор.ба против кандида

Чајот од ѓумбир е одличен за подобрување на имунитетот и добар сојузник во бор.бата против кандидата. Изрендајте парче корен од ѓумбир со големина на нокот и варете го околу 20 минути, а потоа процедете го и послужете го со парче лимон. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска