УТРИНСКА БАНАНА ДИЕТА: Ако вашата цел биле 5 килограми, тогаш набавете банани за следните 7 дена

Утринската диета со банана дава ветувачки резултати. За првпат оваа д иета беше промовирана од познат јапонски нутриционист, а поради ефикасноста и видливите резултати, неговиот метод набрзо се рашириши низ цел свет.

Станува збор за програмот на Јапонецот Хитоши Ватанабе кој своите откритија и описот на оваа исхрана ги објасни во истоимената книга „Утринска банана диета“, пишува НМД.мк

Можеби навидум да ви се чини дека овој метод е многу едноставен: станувате наутро и после вообичаената чаша вода. топла ѓумбирова вода или лимонада, продолжувате да јадете само банани. Пиете вода која е на собна температура, а бананите ги јадете некаде до време на ручек. После тоа може да јадете оброци по ваш избор.

Но, дали е сè толку едноставно?

Ватанабе, по бројните неуспешни обиди за сла-беење, одлучил во книгата да ги спои своите искуства од претходните д иети и научните факти кои неговата сопруга Сумико, фармацевт по професија, ги стекнала за време на нејзините истражувања во превентивната медицина.

Тие заеднички создале метод за сла-беење што го нарекле утринска д иета со банана и веднаш ги воодушевија сите они што не се по вежбањето. Имено, на сите оние што имаат в ишок к илограми секогаш им се препорачува да го согоруваат калориите со помош на кардио и други вежби.

А, Ватанабе со својот метод ги ослободи од оние м ачни утрински обврски и им обезбеди едноставно решение: треба да јадат само сирови банани со чаша вода штом станат и не треба јадат ништо друго до ручекот. Објаснувањето е едноставно: бананите содржат резистентен скроб, кој активно го поттикнува губи-токот на т ежина.

Имено, постојат различни видови скроб, односно нивна различна дигестија. Постои лесно сварлив скроб и потешко сварлив, односно резистентен скроб. Овој вториот скроб не се разградува во тенкото црево, туку поминува низ во дебелото црево каде доаѓа до ферментација.

Затоа е важно да не се меша со друга храна за да не дојде до поре-метување на овие процеси. Резистентниот скроб придонесува за производство на кратки масни киселини кои се храна за клетките на цревата, а со тоа придонесуваат за здравје на гастроинтестиналниот систем.

Колку банани треба да изедете за појадок?

Нема правило, освен што треба да ја јадете онаа количина додека да се чувствувате сити. Јапонците исто така го имаат правилото „80/20“, затоа што веруваат дека никогаш не треба да се прејадуваме, односно целосно да се исполни стомакот со храна.

Ова може да се објасни на пластичен начин: една мешавина од течност во шише подобро ќе ја растворите со протресување доколку шишето е исполнето 80%, а не 100%, пишува НМД.мк

„Осум делови од полн стомак го одржуваат човекот, а двата дела ги одржуваат лекарите.“ Затоа многумина јадат само 80% од сервираното, додека 20% го враќаат.

Најдобро е да испиете чаша млака вода на празен стомак наутро за да го активирате метаболизмот. Почекајте половина час и изедете една банана. Ако сте гладни и после 20 минути, изедете втора банана. Особено е важно да јадете банани исклучиво во сирова форма.

Во книгата се наведува дека луѓето не треба да кон-сумираат млеко и ал-кохол за време на д иетата, дека последниот оброк треба да биде најдоцна до 20 часот, а одењето во кревет максимум до полноќ е задолжително, бидејќи веќе е докажана врската помеѓу де-белината и доцното легнување.

За ручек и вечера, јадете оброк по ваш избор, а ако сте гладни помеѓу оброците, јадете некое овошје (откако претходната храна се сварила).

Зошто е добра банана д иетата? Генерално е здрава; Бананите содржат растителни влакна, калиум и претставуваат добар извор на енергија; Бананите се евтини; Редовниот појадок го подобрува метаболизмот и спречува прејадување во текот на денот.

Ако не пиете кафе за појадок, ќе го стабилизирате нивото на гликоза во кр-вта, а со тоа и апетитот; Чаша вода на собна температура наутро го буди метаболизмот; Избегнувањето оброци после 20 часот ја намалува желбата за ноќно грицкање и дополнително зголемување на телесната тежина. Го ограничува внесувањето ал-кохол. Д иетата со банани е исто така одлична д иета против целулит

БОНУС ТЕКСТ ЗА ВАС КОЈ МНОГУ ЌЕ ВИ КОРИСТИ: Мешавина од кокосово масло и лимон – побелената коса ја враќа ПРИРОДНА боја!

Бојата на вашата коса зависи од пигментните клетки лоцирани на дното на секој фоликул на косата. Со возраста, овие пигментни клетки изу-мираат и нивната ефикасност се намалува. Кога телото ќе престане да произведува пигменти, косата почнува да станува безбојна и бела.

Седата коса може да биде предизвикана од многу фактори, како што се: хормонална нерамнотежа, хипертироидизам, лоша исхрана, потхранетост, генетско нарушување, хемотерапија, радијација

Боите за коса се корисни за боење на побелената коса, но тие содржат хемикалии кои дополнително можат да ја оштетат вашата коса. Затоа, најдобро решение е да користите природни производи, особено кога станува збор за дисбаланс во организмот.

За среќа, постои домашно природно решение кое ќе ја направи вашата коса сјајна. Сè што треба да направите е да си го приготвите најдобриот лек од кокосово масло и сок од лимон.

Потребни состојки: 3 лажици свеж сок од лимон и 50 мл органско масло од кокос

Постапка: измешајте 3 лажици сок од лимон со кокосово масло. Потоа, ставете ја оваа мешавина на косата и масирајте го скалпот. Оставете го да делува најмалку еден час. Исплакнете ја, а потоа исперете ја со шампон за коса. Повторувајте ја оваа постапка секоја недела и ќе бидете изненадени од резултатите!

Претходна статијаЈа извлекува кандидата од корен, без разлика на кое место се наоѓа, после овој лек, не се враќа
Следна статијаЕДНА КАПКА ЈОД МОЖЕ ДА ЈА СПАСИ БАВЧАТА: Од сиво гниење, габични инфекции и пепелница – Еве како се користи