Голем дел од грижата за здравјето и одржувањето на проодноста на артериите се однесува и на вашата исхрана и она што го јадете. Воопшто нема шега во популарната изјава која вели:

„Вие сте она што го јадете“. Само има добар смисол со значење дека она што го ставате во вашето тело е истото она што ќе се рефлектира во сите аспекти на вашето здравје.

pixabay.com

Исчистете ги артериите и спречете срцев у дар:

Ако јадете многу индустриски преработена храна пребогата со заситени масти, хемикалии и ток-сини, истите тие ќе се задржат и со текот на времето ќе ги затворат артериите – веројатно предизвикувајќи сериозни проблеми со срцето и други непријатни работи.

Исто така, на тој начин дозволувате да имате висок ризик од стра-дање од срцев или ката-строфален мозочен у дар. Подобрувањето на кардиоваскуларното здравје со расчистување на плаките налепени на ѕидовите од артериите е сигурен начин да се намали ризикот од с ериозни срцеви заболувања или мозочен у дар.

Иако секогаш постојат опции како што се опера-циите и лекови кои можат да моментно да помогнат, сепак, повеќето од нив доаѓаат со некаков несакан ефект. За оние кои повеќе би сакале да користат природни алтернативи за подобрување на здравјето на срцето, еве еден рецепт од 3 состојки кои ќе ве насочат во вистинската насока.

Потребни состојки: 30 чешниња лук, 6 лимони, излупени и исечени на мали парчиња, 1 литар чиста вода.

Начин на подготовка: прво, исечете ги излупените лимони на помали парчиња. Додајте лук и ставете сè во блендер. Мешајте ја смесата додека да стане мазна и целосно кремаста. (Можете да миксате и малку подолго).

Ставете ја смесата во подлабок сад и додајте 1 литар вода. Потоа, сварете ја течноста. Кога ќе почне да врие, тргнете го тенџерето на страна и оставете го поклопено да се олади. Процедете ја течноста преку газа и складирајте ја во шишиња.

pixabay.com

Напитокот чувајте го во темно стаклено шише, во фрижидер. Ако немате шише од темно стакло, тогаш обичн ото транспарентно шише обвиткајте го со алумин иумска фолија за да не допира светлина до смесата.

pixabay.com

Како да го користите:

Пијте по 50 мл дневно на гладно или помеѓу оброци, во текот на три недели. Потоа паузирајте една недела. По направената пауза повторно пијте по 50 мл дневно во период од три недели без прекинување. Дозволено е да се повторува овој третман на секои 6 месеци.

Предности на овој напиток:

Го намалува лошиот холестерол, може да ја подобри циркулацијата, може да ги намали триглицеридите во кр-вта, исто така може да ја подобри и прочисти функцијата на црниот дроб, може да го намали кр-вниот притисок, исто така може да спречи ту-мори.

Ги обновува и подмладува вашите клетки со антиоксидантни својства, го зајакнува имунитетот, ја подобрува функцијата на бубрезите и помага да ја намалувате количината на задржана течност, ги елиминирате масните наслаги што се акумулираат во телото.

pixabay.com
pixabay.com