После еден месец употреба ќе почувствувате големи промени! Ќе заборавите на дигестивните проблеми, ќе се чувствувате здрави, со многу енергија.

Црниот дроб во нашето тело има улога на голем филтер за прочистување на кр-вта и учествува во процесот на нејзино обновување. Исто така, помага во зајакнување и стимулирање на варењето на храната во организмот. Ја чисти кр-вта и ги ели-минира сите ток-сини и нечистотии од неа.

Лимон и маслиново масло:

Лимонот е огромен извор на витамин Ц, а исто така ефикасно ги чисти кр-вните садови од наслаги на холестерол и придонесува за чистење на црниот дроб. Најдобар средство за превенција и здравје на црниот дроб е да се прочистува секојневно.

МЕТОД: Секое утро на празен стомак потребно е да се пие лажица маслиново масло помешано со лажица свежо исцеден сок од лимон. После тоа, можете да појадувате.

РЕЦЕПТ ОД ЧИТАТЕЛ: Мед со маслиново масло и лимон – го регенерира црниот дроб и го топи песокот во бубрезите

Alabama Extension / Flickr.com

Рецепт на Мирче Коцев. Рецептот ни го откри нашиот почитуван читател Мирче Коцев кој е задоволен од овој е ликсир за регенерирање на ткивата до клеточно ниво. Рецептот е многу стар и се смета дека луѓето го користеле уште многу одамна за општо здравје и регенерација на организмот.

pixabay.com

Овој е ликсир делува како внатрешно, така и надворешно. Состојките за приготвување се лесно достапни, а тоа се пчелин мед, лимонов сок и маслиново масло. Сите три намирници се многу лековити и здрави, но заедно во оваа комбинација создаваат вистински е ликсир кој го спречува предвременото стареење.

НМД.мк

Од оваа смеса доколку се консумира редовно, доаѓа до: чистење на внатрешните ор-гани од секакви ток-сични таложења, се топат и раствораат песокот и камчињата во бубрезите, се подобрува работата на жолчката, црниот дроб се ослободува од ток-сините и започнува подобро да ја врши својата функција.

НМД.мк

Потоа кожата се чисти и блеснува, целиот организам доживува регенерација и подмладување, го јакне имунолошкиот систем, ја прочистува кр-вта од ток-сини и спречува многу заболувања. Затоа неретко за овој напиток се вели дека е подмладувачки е ликсир или е ликсир на младоста.

НМД.мк

Потребни состојки: 200 мл мед, 100 мл лимонов сок и 50 мл маслиново масло (ладно цедено девствено).

Alabama Extension / Flickr.com

Постапка: Се мешаат сите состојки во една тегла додека да се соединат. Смесата со стоење повторно се одвојува и затоа потребно е пред секоја употреба добро да се промеша.

НМД.мк

Доколку не се меша или растресува, медот ќе се спушти долу, лимоновиот сок во средина, а маслиново масло ќе лебди на површината. Или едноставно ставете ги состојките во блендер и изматете ги, а пред секоја консумација добро промешајте и протресете.

Употреба: Се кон.сумира по една лажичка на гладно, трипати дневно половина час пред оброк. За најдобри резултати треба да се кон.сумира континуирано еден месец, двапати годишно.

За топење на песок и камења во бубрези: Се мешаат цветен мед, маслиново масло и лимонов сок во однос 1:1:1. Се кон.сумира по една лажица од мешавината растворено во чаша топла вода, еден до два часа пред јадење. Медот во оваа комбинација делува диуретично, деток.сично, противвоспалително и го поттикнува имунитетот.

НМД.мк