Ги исфрла тoксинитe, ја чисти кpвта и лимфата и го зајакнува имуинитетот, моќен лек кој ќе ве прочисти од корен

Исфрлете ги отро.вите од лимфата како што се чистат санитарните јазли за да не се у.давите во својот от.пад. Ако не ги исфрлите отро.вите од лимфата, ќе се уда.вите во сопствениот от.пад – раскажува проф. д-р Бранислав Михајловиќ од Институот за биомедицина.

Функцијата на овој систем е елиминација на отро.вите од клетките и нивно транспортирање преку кр-вта до цревата и бубрезите, каде ќе бидат преработени и отстранети од телото.

Ако овој систем не работи како што треба, телото ќе се заду.ши во сопствениот от.пад. Затоа, од голема важност е лимфниот систем да се одржува прооден и чист. Човековото тело е комплицирана и сложена мрежа од системи. Овие системи функционираат заедно за да му помогнат на телото да го одржува здравјето и да биде исполнето со енергија.

Еден од најважните системи е токму лимфниот систем. Овој систем се состои од ткива и орга.ни кои помагаат телото да се ослободи од ток.сините и други несакани елементи, па така, можете да си замислите како “канализациски систем” на вашето тело.

Неговата примарна функција е да ја транспортира лимфата, течност која содржи бели кр-вни зрнца кои се бо.рат против различни инфекции низ целото тело. Имаме преку стотици лимфни јазли.

Знаци дека лимфниот систем е во опа.сност: подуеност, вкочанетост, отечени прсти, запек, слаба циркулација, ментална мозочна магла, утринска б олка.. Овие симптоми се јавуваат најчесто кога лимфниот систем е наполнет со ток.сини.

БИЛКИ кои помагаат да се прочисти лимфниот систем:

Одредени билки како што се ехинацеата и црвената детелина имаат способност да го зголемат лимфниот проток и дренажата. Лековитите материи од ехинацеата делуваат имуностимулативно, го стимулираат лимфниот систем да создава одбранбени клетки и со тоа полесно да се избо.ри со предизвикувачите на болеста. Ехинацеата е природен антибиотик и многу безбеден чистач на лимфните клетки.

Копривата е една од најкорисните лековити билки. Копривата е диуретик и најдобро е да се користи за чистење и подобрување на циркулацијата. Содржи големи количини од витамините А, Ц и Б2, минерални соли, билни хормони и ензими, со што оваа билка е одлична за пролетно и есенско чистење на телото.

При терапија најчесто се користи свежо исцеден сок од коприва со што се постигнуваат извонредни резултати. Петровчето (Agrimonia eupatoria) е билка која лекува на прв поглед.

Ги намалува воспаленијата и ги подобрува функциите на дигестивниот систем. Ги решава проблемите со кожните болести, врши детокс на телото и го јакне здравјето на косата и ноктите. Ајдучката трева ја чисти и ја јакне крвта, како и дигестивните органи. Посебно е корисна за лекување на црниот дроб, слезената, против грчеви, грозница.

I РЕЦЕПТ: Потребна ви е една лажица куркума во прав и 12 лажици мелено ленено семе. Семето прелијте го со 1 литар зовриена вода и оставете да се вари на тивко уште 10 минути. Тргнете од оган, додајте куркума и промешајте додека да се изедначи. Се кон-сумира поделено во три порции, наутро на гладно, пред ручек и пред вечера.

II РЕЦЕПТ: 1 лажица куркума во прав, 2 лажички сечкан корен од глуварче, 2 лажици лист од коприва. Измешајте ги состојките и прелијте со 2 чаши зовриена вода. Варете 20 минути на тивко, па поклопете и оставете да отстои 15 минути. Се кон-сумира по половина чаша 4 пати дневно.

III РЕЦЕПТ за инхалација со куркума: 5 капки ароматично масло од куркума, 3 капки масло од вербена, 2 капки масло од грејпфрут, 2 капки масло од ѓумбир, 1 лажичка морска сол. Сите состојки измешајте ги, додајте малку вода и мешајте додека да добиете еднолична смеса. Инхалирајте се со мирисот секое утро.

КОНТРАИНДИКАЦИИ за употреба на куркумата: Во големи количини не им се препорачува на бремени жени, на деца помлади од 2 години, при затнати жолчни канали и камења во жолчно кесе, кај здравствени проблеми со желудник..

Претходна статијаБрз рецепт за џем од малини без адитиви и конзерванси, идеален за летните топли денови
Следна статијаЉУБИЧИЦА: Лек за кашлица и болно грло, продира длабоко преку кpвтa и лимфата