Фантастен брз посен колач со малини

Потребни состојки:

Мерка е чаша од 200 мл

2 шолји меко брашно

2 шолји гриз

2 шолји шеќер

2 ванилин шеќер (20 г)

1 прашок за печиво (10 г)

1 чаша вода

150 мл масло

900 г малини или овошје по избор

Деталите погледнете ги во видеото:

Претходна статијаВистински старински колач со вишни
Следна статијаСе топи во уста: Бугарски компир запечен во рерна – хит во регионот!