Сигурно сте слушнале за второто име на црниот дроб, а тоа е – внатрешна лабораторија на нашиот организам, бидејќи извршува многу важни функции. Некои од нив се разградба на мастите и елиминација на токсините.

Лошата исхрана и лошите навики влијаат врз работата на сите внатрешни органи, па така и на црниот дроб. Кога ќе ослабат неговите функции тоа веднаш се рефлектира на целиот организам, а најпрво се покажува на кожата која станува нечиста, се јавува јадеж, алергии, егзема…

Затоа, мора да се храните здраво и да ги исфрлите штетните намирници.

Она што може да ви помогне е овој природен напиток кој има многу предности за вашето здравје:

-ја чисти крвта

-помага да се регенерира црниот дроб

-го јакне имунитетот

-го детоксицира телото

-спречува воспаленија и инфекции

-делува антиканцерогено

-делува како антиоксиданс

-го подобрува метаболизмот

-го намалува нивото на шеќер

-го намалува нивото на холестерол

-добро делува врз здравјето на кожата

Потребни состојки:

1-2 лимони
1 краставица
½ или цела китка магдонос
200 мл вода

Постапка:

Сите состојки ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете еднолична смеса. Ако лимонот е органски, тогаш употребете ја и кората.

Овој напиток пијте го секој ден наутро, во текот на еден месец. А потоа направете пауза од 2-3 седмици. По потреба повторете ја постапката.