Рецепт за мевлем од 3 состојки, со векови стар, а толку лековит што лекува чирови, кожни проблеми и болки во увото

Пчелин восок е производ направен од саќето на пчелите. Пчелиниот восок се користи во лекувањето на висок холестерол, габични инфекции на кожата и други состојби.  Во производството, жолтиот и белиот пчелин восок се користат како згуснувачи, емулгатори и како средства за зацврстување во козметиката.

Пчелиниот восок се користи за подготовка на сапуни и парфеми. Исто така, може да помогне во намалување на нивото на холестерол, да спречи инфекции и да помогне во заштита на желудникот од чиреви.

Рецептот за овој чу-десен мевлем доаѓа од Русија и е стар неколку векови. Луѓето го користеле за лекување на разни болести. Направен е само со помош на три состојки, но е многу ефикасен.

Можете да ја користите оваа маст за лекување на ангина, бронхитис, оток, отворени ра-ни, воспаление на јајниците, чирови, модринки, испукани раце и нозе. Исто така е идеален за лекување на изго-реници.

Чу десен мевлем стар неколку векови

Употребата и примената на мевлемот зависи од видот на болеста што сакате да ја излекувате. РЕЦЕПТ

За да го подготвите чу десниот мевлем, ќе ви требаат следниве 3 состојки: 1 јајце, 400 мл растително масло (се препорачува масло од кантарион, а можете да користите маслиново или друго лековито растително масло), 60 г вистински пчелин восок (отприлика колку две коцки квасец).

Инструкции за подготовка на мевлемот: Прво, сварете го јајцето, одделете ја жолчката и изгмечете ја. Ставете масло во тенџерето, додајте го восокот и почекајте на тивок оган додека восокот се стопи во маслото.

Откога ќе зоврие, додајте трошка жолчка од јајце. Кога маслото ќе започне да пени и да потпукнува, тргнете го тенџерето од рингла. Потоа повторно ставете го на шпоретот и продолжете да додавате жолчка, тошка по трошка, а истовремено постојано мешајте со лажица.

Кога смесата ќе добие темно-кафеава боја, поместете ја од шпоретот и оставете ја да отстои 15-20 минути. После тоа, процедете ја добиената мешавина преку газа во стаклена тегла. Кога смесата ќе се стврдне во теглата, можете да ја чувате во фрижидер до 10 месеци.

Како се користи чудесниот мевлем?

Мевлемот можете да го користите и за надворешна и за внатрешна употреба. Нанесете го на изгореници, рани, болни места, завои, итн. За внатрешна употреба, се препорачува ½ лажички, трипати на ден, пред јадење. Мевлемот е апсолутно безопасен, нема несакани ефекти.

I – За воспалени синуси: растопете малку маст во лажица и веднаш вшмукајте во пипета. Ова треба да се прави брзо за да не се стегне маста. Капнете во носот по неколку капки двапати дневно во интервал од еден час. Лекарите тврдат дека можете да се ослободите и од синуситисот, бидејќи ги „пробива“ каналите и го повлекува со себе целиот г ној.

II – За тонзилитис и г нојна ангина – ставете мевлем во грлото и облога на вратот. За да ја подготвите облогата, загрејте го мевлемот на пареа.

III – За третман на бронхитис, чирови на телото, болки во стомакот, болка во очите – консумирајте трипати на ден, пред јадење.

IV – За женски болести, цисти на јајниците, воспаленија, миоми, маститис – ставете тампон натопен во овој мевлем во ва-ги-на-та наутро и навечер. Постои можност цистите да поминат за 10-15 дена.

За маститис, ставете го овој мелем на салфетка или марамче, ставете го над гра-дите, а над него ставете најлонска фолија. Пожелно е да се менува марамчето на секои 2 часа.

V – За чирови, изго-реници, ра-ни, забоболка, отоци, болки во зглобовите – ставете го мевлемот на болното место во завој и чувајте преку ноќ.

VI – За гангрена – намачкајте од маста на салфетка или марамче со овој мевлем, ставете го над погодената област и ставете најлонска фолија над г нојот.

VII – За хемороиди – направете тампон од газа, намачкајте го со овој мевлем и нанесете го на местото. Оставете го да отстои преку ноќ. Повторувајте го процесот 10 дена или додека да забележите подобрување.

VIII – За зајакнување на ноктите – навечер пред спиење нанесете го овој мевлем на ноктите и оставете го да делува преку ноќ.

IX – За забоболка – маста се зема со чист прст и се мачка на болниот заб и непцето, а за кратко време болката се намалува и повлекува.

X – За г ноен отитис: земете парчиња памук кои ќе ги натопите во оваа маст и ќе ги ставите во болното уво. По потреба менувајте, а покрај тоа мачкајте се и зад увото. Маста го извлекува гнојот преку ноќ.

Ако го користите овој чу десен мевлем за надворешна употреба, тогаш можете да користите какво било природно масло, а ако го користите за внатрешна употреба, подобро е да користите маслиново масло. За женски проблеми се препорачува кантарионово масло. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаДукановата диета од 4 фази засекогаш ми го реши проблемот со вишокот килограми
Следна статијаБрзински ручек од рерна кој често ќе го правите: феноменален, а брз и лесен