Чај кој вреди помалку од 70 денари, помага во с лабеење и без држење на диета. Оваа билка ефикасно ги намалува масните наслаги и го намалува целулитот. Коњското опавче е жилав и отпорен плевел кој уште одамна се користи во медицински цели.

Благодарение на изобилството од лековити состојки, помага во разни бубрежни тегоби, артритис, а најпознат е по тоа што ги согорува мастите и претставува одличен сојузник во бор-бата против в ишокот к илограми.

Освен тоа, помага во исфрлање на насобраните ток-сини од организмот. Поради тоа важи за еден од најдобрите билни лекови против целулит и масни наслаги кои се насобираат во пределот на бутовите и задникот.

Исто така, оваа билка е многу богата со минерали кои го зајакнуваат сврзното ткиво, коските, косата, ноктите, а познато е и лековитото дејство кај артритис. Се препорачува да ја користат оние кои стра-даат од остеопороза, б олки во коските и зглобовите.

Коњското опавче е самоника билка и не е тешко да се пронајде кај нас. Сепак, доколку не можете да ја најдете, чајот може да се купи во секоја аптека или продавница за здрава храна.

Чајот има благ вкус и пријатен мирис и се пие „чист“ без додаток на шеќер, мед или лимон. За да се забрза исфрлањето на течности од организмот и да се потпомогне согорувањето на мастите, потребно е да пиете чај од коњско опавче по 1 литар секој ден, а најдобар ефект се постигнува доколку се пие пред оброк.

Чајот трева да се пие во период од 21 ден, по што се прави пауза. Подготовка: Ставете 1 литар вода во поголем сад и загрејте до вриење. Потоа додајте 5 лажички чај од коњско опавче, поклопете и оставете да отстои 15 – 20 минути.

По изминатото време, чајот се процедува и се пие по 1 чаша пред секој оброк. Потребно е да испиете 1 литар чај во текот на денот.

Освен што помага за исфрлање на вишокот вода од организмот, коњското опавче исто така помага и за исфрлање на бактериите од мочниот канал, или песок кој се наталожил во бубрезите. Се пие исто по 1 литар, а помага и при уринарни инфекции и ги смирува симптомите на б олка и пецкање при мокрење.

Тинктура: 2 супени лажици билка се прелеваат со 200 мл ракија. Се остава да отстои 21 ден, се процедува и од тинктурата се пие по 20 капки, 3 пати дневно, 30 мин пред јадење. Се пие 7 дена со 3 дена пауза.

Надворешна облога за р ак на кожа: Се толчи свежо коњското опавче и се става директно на местото како облога, па местото се превива со крпа и се фиксира со завој. Стои се додека се исуши, а откако ќе се исуши се ставаат повторно нови и свежи облоги 3 – 4 пати дневно.

Прав за ра-ни: Во машинка за кафе се меле коњско опавче во прав, па од правот се става на кр-вави ра-ни кај животни или луѓе, се завиткува со завој. Кр-вта престанува да тече.

Р ак на бели дробови: Се прави комбинација од еднакви делови на ајдучка трева и коњско опавче. 2 супени лажици од смесата се прелеваат со 500 мл зовриена вода. Се пие 2 пати дневно, 30 мин пред јадење. Во чајот се додаваат по 30 капки прополис. Надворешно се става облога од коњско опавче напред на г радите и на грбот.