Потребни состојки:

500 г плазма мелени бисквити

200 г мелени лешници/ореви

200 г шеќер во прав

200 г путер/маргарин за колачи

100 г чоколадо (млечно или за готвење)

200 мл сок од портокал

10 крем банани

200 мл слатка павлака за шлаг или 2 кесички шлаг изматени со млеко според упатството

Постапка:

Растопете го путерот и чоколадото. Биксвитите, оревите или лешниците и шеќерот измешајте, па додадете сок и растопен путер и чоколадо.

Добро изгмечете со раце. На тепсија или тацна ставете фолија.

Филувајте: смеса, крем банани, смеса. Израмнете ја тортата од сите страни и оставете во фрижидер да отстои околу еден час.

Превртете ја тортата на тацна, отстранете ја фолијата, уште малку обликувајте и премачкајте во дебел слој со шлаг.

2 РЕЦЕПТ

Потребни состојки:

5 јајца

250 г путер/маргарин

100-150 г шеќер во прав (по вкус)

2 големи кутии плазма бисквити

по потреба газиран сок од портокал (Фанта или слично)

10 чоколадни банани (крем бананчиња)

Постапка:

Пенасто изматете го путерот со шеќерот во прав, па додавајте една по една жолка. Во смесата додадете исечкани крем бабани и мелените бисквити.

По потреба додавајте газиран сок, колку да се замеси смесата (внимавајте да не претерате, треба да биде доволно аморфна смесата да може да се обликува со раце, а не да тече).

Во тркалезен калап ставете фолија и истурете ја смесата, па израмнете ја тортата.

Оставете ја тортата преку ноќ во фрижидер, префрлете на тацна и украсете со шлаг да се стегне, па дури потоа послужете.