Жените сведочат: Древна јапонска маска за лице која може да направи да изгледате 10 години помлади

Веројатно не се ни знаеле дека во вашата кујна се крие вистинско богатство. Од едноставни состојки може да направите волчебни работи.

Сите жени се трудат да изгледаат убаво и помладо од годините што ги имаат.

Ова е еден таен рецепт од Јапонките кои го користат одамна. Испробајте го, многу е едноставен.

Еве го рецептот за убава кожа која Јапонките го користат веќе со векови. Со убава кожа секогаш изгледате помладо.

Потребни состојки:

3 лажици ориз
1 чаша вода
1 лажица млеко
1 лажица мед

Постапка:

1.Три лажици ориз ставете ги на оган со чаша вода. Откако ќе зовријат оставете да се варат околу 15-тина минути на тивок оган.

2.Тргнете го на страна садот, поклопете и оставете да излади. Потоа процедете го оризот и осчувајте ја течноста за подоцна.

3.Оризот изблендирајте го со една лажица млеко и една лажица мед. Оваа смеса нанесете ја на чисто лице и оставете да делува 15-тина минути.

4.Маската исплакнете ја со течноста во која се вареше оризот, внимателно со помош на памукчиња.

5.Маската нанесувајте ја барем еднаш седмично за да забележите неверојатни резулати.

Претходна статијаМлечен сладолед без јајца – брз и едноставен со одличен вкус
Следна статијаПетминутен колач со јагоди од 4 состојки – Ќе ве купи уште со првиот залак