Камилицата е едно од најпознатите лековити растенија. Кога мумијата на египетскиот фараон Рамзес II била транспортирана од Египет во Париз, научниците кои го анализирале примерокот од ткивото идентификувале траги од камилица, растение кое се користи во процесот на мумификација.

билкар Момчило Антонијевиќ

Камилицата сè уште е едно од најкористените растенија поради широкиот опсег на лековити ефекти. Египќаните добро ги знаеле лековитите својства на камилицата, особено во случај на болест која ја нарекувале „ага“, за која денешните истражувачи веруваат дека е форма на маларија.

Во рубриката „Тајните на растенијата“, националниот билкар и новинар Момчило Антонијевиќ вели дека „жалми е што честопати не знаеме доволно за растенијата, а кои секој ги има во домот, како што е камилицата на пример, но и нането“.

Освен во Египет, камилицата ја користеле за здравје, но и за козметички цели, во античка Индија и кај Германците, старите Грци, Римјаните, Викинзите…

Камилицата денес ја користиме како одличен лек против грчеви и болки, а омилена е и кај новопечените родители бидејќи може да се дава и на мали деца, особено кога се работи за колика кај бебињата“, рече Антонијевиќ и нагласи дека концентрацијата на чајот за деца треба да биде помал и да се користи само половина и четвртина лажичка на два децилитри зовриена вода.

Камилицата помага и при менструални грчеви и предменструален синдром“, вели Антонијевиќ и нагласува дека најдобро е да се комбинира со билки како вркута и ајдучка трева.

Тој додава дека летното време, особено јули и август е најдобро за берење камилица. Цветовите на камилицата мора да се берат внимателно и во целосно суво време. Само цветот се бере и потоа се суши во сенка во провев.

Суви, се чуваат во тегла или хартиени кеси. Маслото од камилица е особено лековито. Серумот од масло од камилица е направен од есенцијално масло од камилица. Две капки есенцијално масло од камилица се додаваат на 15 милилитри масло за носач, што може да биде бадемово масло.

Се користи како ефикасен серум за нега на кожата околу очите. „Тоа е одлично средство против темни кругови и брчки, првите знаци на стареење“, вели Антонијевиќ.

Тој нагласи дека препаратите на база на камилица се особено препорачливи за лицата со чувствителна и проблематична кожа, бидејќи делува благотворно и благо. Освен за кожа, камилицата се користи и во препарати за нега на заби, непца и коса.

Кога станува збор за чајот од камилица, Антонијевиќ вели дека е важно да не се вари, туку да се направи со преливање со зовриена вода и дека е доволно да отстои 15 до 20 минути, не повеќе.

Чајот од камилица е богат со витамини Б2, Б3, калциум, железо, селен и цинк, па сигурно ќе има благотворно, заживување на телото. Прочитајте: Камилицата е одличен лек за телото и душата (РЕЦЕПТИ) – ОВДЕ.