Земете обична кока-кола, изрендајте сапун и имајте си го овој генијален трик при рака: им го препорачувам на сите! Тенџерињата ги светнува како нови!

Можеби ви изгледа чудно, но оваа комбинација е навистина одличен помошник при чистење на тенџериња.

Нема повеќе изгорена маст, црни и кафеави дамки кои не излегуваат ниту кога ги рибате со жица. Пробајте го овој трик и нема да зажалите. Следете го ова упатство чекор по чекор:

Домашно средство за чистење тенџериња

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 мл кока-кола
1 парче тврд сапун
1 лажица сода бикарбона
1 лажица сол
2 чаши вода вода

ПОСТАПКА:

Измешајте една чаша вода, сода бикарбона и сол. Тргнете го настрана овој раствор до употреба.

Потоа земете еден тврд сапун и изрендајте го на крупно ренде.

Сипете го во тенџере и прелијте го со кока-кола и додајте една чаша вода.

Загревајте на умерено-средна температура и мешајте непрекинато додека сето да се растопи и соедини. Потоа тргнете го тенџерето од оган и додајте го растворот од сол и сода бикарбона.

Добро промешајте за да се изедначи.

Сипете ја во соодветен сад и оставете да се олади 1 час.

Ќе забележите дека целата содржина ќе биде стврдната.

УПОТРЕБА: Нанесете малку од смесата на влажен сунѓер и искористете ги за чистење на тенџерињата.

Доволно е само малку да протриете, а кога ќе ги исплакнете тие ќе блескаат од сјај и чистота. Деталите погледнете ги ОВДЕ.

@rosettamegan

Part 1 You Will Mix Coca Cola With Soap And You Will Thank Me All Your Life #DIY #idea #animals #fyp

♬ original sound – rosettamegan