Земете една лажичка од оваа смеса пред спиење, ќе се разбудите полни со енергија, помага и при нервоза

Хималајската сол е вистинско богатство кое доаѓа од хималајскиот појас, а уште е позната и како „бело злато“. Често се нарекува и „розова сол“. Хималајската сол содржи хлорид, сулфат, магнезиум, калиум, калциум, фосфор, селен, бакар, цинк и флуор.

Бидејќи повеќето минерали се достапни во оваа сол, човечките клетки можат лесно да ги апсорбираат минералите. Поради богатата содржина на минерали, хималајската сол има широк спектар на лекување.

Хималајската сол е најчистата сол на Земјата, од незагаден екосистем повеќе од 250 милиони години. Со својата совршена кристална структура и состав од 84 минерали и елементи во иста пропорција како и во нашето тело – им помага на телото и нервниот систем да постигнат рамнотежа и има исклучително подмладувачки ефект.

Дејствува како регулатор на с трес, но исто така ги стабилизира неправилните отчукувања на срцето. Го регулира нивото на шеќер во кр-вта и им помага на бубрезите да лачат вишок киселина во урината.

Исто така, има ефект на разбивање на слузта од белите дробови и е особено корисна за луѓето кои стра-даат од астма и цистична фиброза. Треба да ja користите и ако имате проблеми со сува кашлица – доволно е да ставите малку сол (неколку зрнца) на јазикот.

Ги чисти синусите, спречува грчеви во мускулите, помага во одржување на мускулниот тонус и сила, ги зајакнува кос-ките, спречува остеопороза, спречува ширење на вените на нозете и бутовите..

Можете да ја користите хималајската сол како пијалак, бања, инхалација. Бањата со хималајска сол е особено препорачлива за разни кожни болести. Подгответе со ставање околу 200 г хималајска сол во бања со топла вода. Користете двапати неделно.

Ако кожата ви е иритирана при у-бод од инсекти, имате плус-кавци или ра-ни, подгответе раствор од половина литар вода и додајте 100 г хималајска сол. Оставете да се олади на собна температура и ставете облоги на иритираната област. Повторете колку што е потребно.

Растворете една лажица сол во чаша вода и користете ја за плакнење на усната шуплина, но и за носот и очите. Инхалационен раствор од два литра вода и 200 г хималајска сол ќе помогне при инфекции на синусите и инфекции на ушите, ќе го ублажи затнатион нос, ќе помогне при г-нојни б олки во грлото, бронхитис и периодични инфекции. Правете инхалација наутро и навечер.

За ревматизам и болести на зглобовите, направете раствор од еден литар вода и 100 г хималајска кристална сол. Нанесете облоги на болните места трипати неделно во период од еден месец.

Помага во одржување на балансот на течности во огранизмот

Хималајската сол се состои од неколку електролити кои ја регулираат хидратацијата во внатрешноста на организмот. Хидратацијата е многу важна за да можат правилно да функционираат сите клетки во организмот.

Главните електролити во хималајската сол се калциум, калиум, натриум хлорид и магнезиум. Овие електролити за кратко време се апсорбираат во организмот и ги балансираат течностите.

Прави детоксикација на организмот

Луѓето кои користат хималајска сол за детоксикација може да се забележи дека се значително помлади и имаат посјајна и поеластична кожа. Најчесто се користи бања од хималајска сол која ги исфрла ток-сините од телото.

Помага во прочистување на дигестивниот тракт

Хималајската сол е исто така ефективна за прочистување на дигестивниот тракт. Делува како лаксатив, протерува и на природен начин се исфрлаат непотребните материи од телото. Во исто време, му помага на организмот правилно да ја вари храната.

Го одржува нивото на pH во нормала

Важно е нивото на pH во организмот да биде во оптимални размери, што значи дека клетките треба да имаат алкална природа. Рамнотежата на pH вредноста е важна за одржување на сите процеси во организмот.

Одржување на алкалните клетки спречува развој од појава на рак, габични инфекции кои предизвикуваат болест, паразити и вируси. Доколку се кон-сумира во умерени количини, помага во елими-нација на киселите ток-сини од телото.

Кога ток-сините од организмот ќе се отстранат, pH вредноста во телото се регулира заедно со телесните течности. Хималајската сол е одлична за исфрлање на ште-тните метали како жива, олово и арсен од телото.

Го подобрува респираторниот систем

Респираторните болести како бронхитис, алергија, астма и синузитис значително се намалуваат со користење на хималајска сол. Помага во лекување на симптомите на овие болести така што се исфрлаат ток-сините од организмот. Антиинфламаторните особености на хималајската сол помагаат во исфрлање на слузта од организмот.

Помагаат во одржување на здравјето на забите

Хималајската сол го одржува здравјето на забите. Помага и во лекувањето на гингвитис и кариес како и елиминирање на лошиот здив. Благодарение на присуството на калиум, се спречува и кр-вавење на непцата.

Хималајската сол има антибактериско и антисептичко својство, што значи дека може да се спречи развојот на ште-тни бактерии во усната шуплина кои предизвикуваат ора-лни болести.

Се нормализира нивото на шеќер во кр-вта

Луѓето кои имаат дијабетес и оние со висок ризик од оваа болест треба да кон-сумираат хималајска сол. Хромот, манганот, ванадиумот и магнезиумот може да помогнат во задржување на нивото на шеќер во кр-вта во нормала.

Спречува грчеви во мускулите

Една од најчестите употреби на хималајската сол е спречување на грчеви во мускулите. Ова се постигнува поради присуството на електролити во хималајската сол кои вршат рамнотежа на течностите во организмот. Присуството на магнезиум во хималајската сол природно го стимулира внесот на калциум.

Го намалува кожното воспаление

Хималајската сол е доста корисна во намалување на кожното воспаление. Поради присуството на висок процент на магнезиум со своите антининфламаторни, хидратантни својства се намалува воспалението со зајакнување на бариерата на кожата и задржување на течностите.

Помага при несоница

Длабокиот сон е неопходен за одржување на општото здравје. Ако па-тите од апнеа или несоница, користете хималајска сол во исхраната или во топла бања. Солта содржи многу минерали кои ја регулираат работата на надбубрежната жлезда, ја чуваат алкалноста на телото и промовираат длабок и квалитетен сон. Освен тоа, присуството на магнезиум е важен за опуштање, намалување на с тресот и подобрување на квалитетот на сонот.

Многу е важно убаво да се наспиете. Квалитетниот сон е од големо значење за човекот. За жал, во денешно време сè повеќе имаме проблеми со спиењето бидејќи модерниот начин на живот предизвикува немир и с трес.

European Heart Journal во 2011 година објави резултати од 15 научни студии кои покажале дека нередовното спиење и недостиг на квалитетен сон го зголемува ризикот од кардиоваскуларни и срцеви болести за 48%, додека за 15% ја зголемува можноста од мозочен у дар.

Проблемот со спиењето често е поврзан со биохемиските процеси кои настануваат поради зголеменото ниво на хормонот на с трес, а најчесто се манифестираат помеѓу 2 и 4 часот наутро.

Недостигот на натриум во организмот предизвикува проблеми со спиењето. На човековото тело му е потребна солта, но важно е да знаете колку и каква сол треба да кон-сумирате. Таа би требало да биде чиста непреработена сол без хемиски додатоци кои инаку, можат да се најдат во рафинираната сол.

Д-р Витиело, директор на државниот универзитет во Сиетл спровел истражување кое покажало дека ниското ниво на натриум предизвикува намалување на волуменот на кр-вта во организмот. Овој домашен лек многу лесно е едноставно се приготвува, а потребни ви се само две состојки: органски мед и хималајска сол.

Потребни состојки: 5 лажички мед, 1 лажичка хималајска сол.

Постапка: Измешајте ги состојките и складирајте ја смесата во тегла. Кон-сумирајте по една лажичка од смесата и оставете полека да се растопи во вашата уста или разматете ја во чаша топла вода и испијте ја. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаВитаминска смеса која ја поправа крвната слика, делува за 3 дена, а може да ја консумираат и деца
Следна статијаЗдравјето се билда со радост и среќа, а не со суплементи, порачува д-р Даниловски