Старинска пита (зељаница) од пченкарно брашно

Рецепт и фото: Милица Михајловиќ

Потребни состојки:

500 г пченкарно брашно

170 г бело пченично брашно

Млеко

1 лажица сол

Вода

ФИЛ:

300 г спанаќ (брикети)

250 г крем сирење

3 јајца

ПРЕЛИВ: 125 г путер/маргарин

Постапката погледнете ја во видеото:

Видео:

Претходна статијаМЕКИ КИФЛИЧКИ – Точна мерка за почетници
Следна статијаЛековит сок од смрекинки кој помага во слабеење и за дијабетес