Потребни состојки:

500 г брашно

1 кесичка сув квасец

1 лажица шеќер

1 лажичка сол

250 мл млако млеко

30 мл масло

40 г путер растопен

1 јајце

Кифличките премачкајте ги со разматена жолчка од јајце и печете на 180 степени околу 20 минути. Постапката погледнете ја на видеото:

Видео: