Кажете им збогум на затнатите артерии, високиот крвен притисок и лошиот холестерол!

Ова е рецепт за напиток кој може да ги одзатне артериите, да го намали нивото на лошиот холестерол и да го нормализира крвниот притисок.

Поради нашиот начин на живеење изложени сме на многу штетни материи кои предизвикуваат различни здравствени состојби. Проблемите со артериите, со високиот крвен притисок и лошиот холестерол можат да исчезнат благодарение на овој одличен напиток.

 Потребни состојки:

-1 кг лимон
-1 кесичка сода бикарбона
-5-6 китки сув магдонос
-12 шолјички вода

Постапка:

Во студена вода измијте го лимонот па ставете го во топла вода во лонец, додадете сода бикарбона и оставете го да отстои еден час. Исплакнете и додадете нова вода.

Магдоносот ситно исечкајте го па додадете го во водата. Гответе 2-3 часа на тивок оган.

Пијалакот треба да се чува во фрижидер 20 дена.

Употреба: 

Земајте 4 лажици од овој напиток секое утро на празен желудник, во комбинација со 30-40 мл доматен чист сок. Доматниот сок или пире не е задолжително, но може дополнително да помогне.

Предности на лимонот:

Лимонот се користи во домаќинството од повеќе причини, на пример: ги неутрализира нездравите остатоци од мириси, особено во фрижидерот. На ист начин делува и во организмот.

А бидејќи содржи калиум може да помогне во контролата на крвниот притисок.
Освен тоа, одлично делува врз менталното здравје, а благодарение на лимонот можете да ја повратите енергијата.

Сокот од лимон е диуретик, што значи дека помага да не се задржува водата во организмот, а покрај тоа го поттикнува елиминирањето на токсините од телото.

Водата со лимон помага во намалување на респираторните проблеми и овозможува подобро дишење, ги намалува воспаленијата и ја инхибира продукцијата на слуз. А исто така, може да помогне во решавање на проблеми со акни и митесери.

Сокот од лимон може да помогне во намалување на болка при забоболка, а ги отстранува и токсините од крвта, а воедно се бори и против слободните радикали кои можат да предизвикаат знаци на стареење. Затоа додавајте го во вода со малку мед.

Предности на магдоносот:

Магдоносот е богат со многу витални витамини, вклучително витаминЦ, Б12, К и А. Магдоносот го чува вашиот имунолошки состав и го лекува нервниот систем.
Помага во елиминација на вишок течности од телото и ја забрзува работата на бубрезите. Редовната употреба на магдоност може да помогне во контролата на крвниот притисок.

Фолната киселина во оваа билка е како тоник за срцето. Магдоносовото етерично масло, кога се масира во кожата, може да го намали губитокот на коса.

Ако го користите магдоност на дневна основа, ќе се чувствувате многу подобро, а болките во зглобовите значително ќе бидат намалени. Чајот од магдонос ги опушта вкочанетите мускули и ја поттикнува дигестијата.